تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

چک برگشتی

همه شما با کاربرد چک آشنا هستید و می‌دانید که برای چه استفاده می‌شود. چک، به منظور تعهد برای پرداخت مطالبات است. این سند، در زمان معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به فروشنده این تضمین را می‌دهد که در موعد مقرر شده بر روی چک، مبلغ به میزان مشخص شده قابل برداشت باشد. اما گاهی ممکن است خلاف این تعهدات عمل شود. در این مواقع است که باید از عبارت چک برگشتی استفاده کنیم. چک برگشتی، همان چک پرداخت نشده است. در این مطلب از وب سایت حقوقی عدلدانو، قصد داریم در خصوص قانون چک و سایر موضوعات پیرامونی آن با شما صحبت کنیم. برای آشنایی با این موضوع، تنها چند دقیقه با وکیل وصول مطالبات همراه باشید تا اطلاعات لازم را به دست آورید.

چک برگشتی

آگاهی از مسائل حقوقی چک

همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، چک‌ها یکی از اسناد تجاری بسیار پرکاربرد و دارای اهمیت در کشورمان هستند. مردم ما، روزانه از این سند تجاری در موارد مختلف استفاده می‌کنند. اما برای این که با موضوع چک برگشتی مواجه نشوید، باید یک سری از قوانین چک برگشتی و مسائل حقوقی در مورد چک را بدانید. عدم آگاهی از مسائل حقوقی مربوط به چک، می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در این زمینه برای شما به وجود بیاورد.

یکی از مهم ترین مسائل حقوقی مربوط به چک، زمانی است که چک، پرداخت نشده باشد. چک پرداخت نشده، به چکی گفته می‌شود که به صورت بلامحل صادر شده باشد. زمانی که دارندگان، این چک‌ها را به بانک می‌برند، با اصطلاح چک برگشتی مواجه می‌شوند. برگشت خوردن چک، یعنی چکی که پرداخت نشود و نتوان از آن استفاده کرد. البته، شما باید اطلاعات کافی در خصوص چگونگی نحوه وصول چک برگشتی را نیز به دست آورید. در این مطلب، کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو به صورت جداگانه به این موضوع خواهند پرداخت.

منظور از چک بلامحل یا چک برگشتی چیست؟

تا این جای مطلب، آشنایی نسبی با چک بلامحل به دست آوردید. زمانی که شما چکی را به طرف مقابل خود می‌دهید، باید تعهداتی که صدور چک برای شما ایجاد می‌کند را بپذیرید. شما باید در تاریخ مقرر که بر روی چک نوشته شده است، به همان مبلغ مندرج در آن، وجه نقد در حساب خود داشته باشید. در صورتی که چک شما، توسط شخص مقابل به بانک برده شود و در حسابتان مبلغ مشخص شده وجود نداشته باشد، چک برگشت می‌خورد. شما می‌توانید با استفاده از وکیل چک، به دنبال دریافت حق و حقوق خود باشید. این چک‌های پرداخت نشده، به چک برگشتی یا چک بلامحل شهرت دارند. با نهایت تاسف، باید گفت که صدور چک برگشتی در چند سال اخیر به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل، لازم است تا با قانون چک برگشتی آشنا شوید.

منظور از چک بلامحل یا چک برگشتی چیست؟

 

موارد قانون چک برگشتی

در قانون کشورمان، برای علت چک برگشتی یا همان چک بلامحل، مواردی از پیش مشخص شده است. به عبارتی، این موراد را می‌توان به عنوان دلایل برگشت خوردن چک نیز نام گذاری کرد. در این قسمت از مطلب، کارشناسان مجموعه حقوقی عدل دانو، قصد دارند تا مهم ترین دلایل یا همان مواردی که برای چک برگشتی وجود دارد را به شما معرفی کنند.

عدم موجودی: گفتیم که مهم ترین علت برگشت خوردن چک، می‌تواند عدم موجودی کافی صاحب حساب باشد. زمانی که شخص صادر کننده چک، به مبلغ مشخص شده، در حساب خود پول نداشته باشد، چک برگشت خواهد خورد. باید در زمان مقرر شده، در حساب موجودی کافی وجود داشته باشد تا فرد مراجعه کننده بتواند وجه چک را از حساب برداشت کند.

بسته بودن حساب: یکی دیگر از دلایل یا همان موارد مشاهده شده در چک برگشتی، بسته بودن حساب شخص صادر کننده چک است. در این مورد، شخصی که چک صادر می‌کند، با آگاهی از بسته بودن حساب خود، چک را ارائه می‌کند؛ که در این صورت پیگرد قانونی آن را باید به دوش بکشد. در برخی از مواقع، مشاهده شده است که فرد صادر کننده چک، پس از صدور چک، اقدام به مسدود کردن حساب خود کرده است.

وجود اشکال در چک: یکی از دلایلی که اغلب افراد در زمان صدور چک با آن مواجه می‌شوند، وجود اشکال در نگارش چک است. بانک به علت قلم خوردگی چک، عدم شباهت و مطابقت امضا و یا اختلاف در مندرجات، وجه موجود در چک را به شخص متقاضی پرداخت نمی‌کند.

به این موارد، می‌توان دستور مستقیم صاحب چک برای عدم پرداخت چک را نیز اضافه کرد. در این مواقع، صاحب چک دستور خواهد داد که وجه، به دارنده چک پرداخت نشود.

موارد قانونی

 

چگونگی وصول چک برگشتی

زمانی که شخص دارنده چک، با مسئله چک برگشتی مواجه می‌شود، به دنبال راهی می‌گردد تا مبلغ موجود در چک را دریافت کند. شاید برای شما سوال باشد که آیا می‌توان چک برگشتی را وصول کرد؟ کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو معتقدند، وصول چک برگشتی از 3 راه امکان پذیر خواهد بود. شما می‌توانید از 3 طریق، حتی چک برگشتی را وصول کنید. اما این 3 روش کدامند؟

روش اول، تنظیم شکایت کیفری از شخص صادر کننده چک است. البته در این روش، باید شرایطی که در ادامه می‌آید وجود داشته باشند و اگر نباشند، نمی‌شود از این راه استفاده نمود. شما با استفاده از این روش، می‌توانید مجازاتی همچون، جزای نقدی و حبس را برای شخص صادر کننده به ارمغان بیاورید. استفاده از این روش، در ابتدا باعث رسیدن شما به حق و حقوق درون چک نمی‌شود و شما از این روش، تنها می‌توانید شخص صادر کننده را به مجازات کیفری برسانید. وکیل چک برگشتی، می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای دریافت وجه چک در این روش، شما باید درخواست مطالبه وجه چک را نیز جداگانه به دادگاه ارائه کنید. پیشنهاد می‌کنیم به تنهایی اقدام به تنظیم دادخواست نکنید. شما می‌توانید در این زمان از یک وکیل متخصص چک، کمک بگیرید. همچنین مشاوره چک برگشتی نیز در این مورد تاثیر گذار خواهد بود. روش دوم، وصول چک با اجرای ثبت است. شما می‌توانید با معرفی اموال شخص صادر کننده چک، به وسیله اجرای ثبت به دنبال وصول وجه روی چک باشید. اما روش سوم ،که بهترین روش برای وصول چک برگشتی نیز می‌باشد، استفاده از روش حقوقی است. اگر قصد مجازات صادر کننده را نداشته باشید، این روش، مطمئن ترین راه برای وصول چک برگشتی می‌باشد. شخص صادر کننده چک، برای این که  با مجازات کیفری مواجه نشود، فورا اقدام به پرداخت مبلغ مورد نظر می‌کند. این روش در مقایسه با دو روش دیگر، زمان کم تری از شما خواهد گرفت. برای استفاده از این روش، بهتر است از یک وکیل چک برگشتی کمک بگیرید.

چگونگی وصول

 

مجازات چک برگشتی

مجازات صدور چک برگشتی، یکی از موضوعاتی است که باید حتما پیرامون بحث چک برگشتی با آن آشنا شوید. در مورد چک‌های مدت دار، باید بگوییم که در صورتی که چک صادر شده در زمان و تاریخ مشخص شده بر روی چک وصول نشود، شامل اقدامات قانونی برای وصول چک برگشتی خواهد شد، اما باید بدانید شامل مجازات کیفری نخواهد بود. دلیل آن هم این است که مدت دار نبودن چک، یکی از شرایط استفاده از روش کیفری است.

قانون مجازات چک برگشتی، در خصوص چک‌هایی که بابت ضمانت صادر می‌شود نیز، این گونه است. اگر چک، برای ضمانت صادر شده باشد، در صورت عدم وصول آن، به خاطر این که ماهیت تضمین مشخص است، تحت پیگرد کیفری قرار نخواهید گرفت. مجازات چک برگشتی برای هر نوع چکی متفاوت است. برای مثال پیگیری چک های سفید امضا نیز، کیفری نمی‌باشد. این چک‌ها، تنها پیگرد قانونی برای صاحب حساب خواهند داشت. آشنایی با قانون و مجازات چک، می‌تواند برای مدیریت بهتر شما در چک‌ها مفید واقع شود.

مجازات چک برگشتی

مشاوره چک برگشتی

شاید بسیاری از شما مواجه شدن با چک برگشتی را مسدود شدن راه دریافت حق خود بدانید و تصور کنید که دیگر نمی‌توانید برای وصول چک برگشتی کاری انجام دهید. بسیاری از افرادی که چک برگشتی در دست دارند، سعی می‌کنند از طریق طرح شکایت به دنبال دریافت حق خود باشند. اما آیا تنظیم شکایت بهترین راه برای وصول چک برگشتی است؟ پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که دست به کاری بزنید، جلسات مشاوره چک برگشتی را پشت سر بگذارید.

گفت و گو و مشاوره چک برگشتی با یک کارشناس مطمئن و ماهر به قوانین چک برگشتی، می‌تواند ذهن شما را برای پیگیری و دریافت حق و حقوقتان آماده کند. با استفاده از مشاوره چک برگشتی، می‌توانید اطلاعات لازم را جهت پیدا کردن سریع ترین راه برای وصول مطالبات خود به  دست آورید. شما می‌توانید برای سپری کردن جلسات مشاوره حقوقی چک برگشتی، به گروه حقوقی عدل دانو مراجعه کنید.

وکیل چک

حال که دانستید دعاوی چک از چه اهمیتی برخوردار است، باید به فکر گرفتن حق خود باشید. دعاوی چک برگشتی، بسیار حساس هستند و پیروزی در آن‌ها بیشتر برای کسی است که درست ترین اعمال را در پرونده انجام دهد. انجام کارهای اشتباه و خودسرانه، باعث ضرر و زیان‌های بزرگی برای شما می‌شود و تمامی تلاش‌های شما را بی نتیجه باقی خواهد گذاشت. در رابطه با این موضوع، بهترین تصمیم، دریافت کمک از  وکیل متخصص چک برگشتی است. شما باید وکیلی را در این زمینه انتخاب کنید که اطلاعات جامع و کاملی در حوزه چک برگشتی داشته باشد.

کمک گرفتن از بهترین وکیل چک برگشتی، باعث می‌شود وکیل چک با شناختی که از قوانین چک و فرایند وصول چک برگشتی دارد، به خوبی از حق و حقوق شما دفاع کند. کمکی که وکیل چک برگشتی می‌تواند به شما کند را هیچ شخص دیگری نمی‌تواند به شما بکند؛ چرا که فراگیری مسائل حقوقی مربوط به چک، بسیار طولانی است و هر کسی نمی‌تواند در مدت زمان کوتاهی این مسائل حقوقی را فرا بگیرد.

وکیل چک

هزینه وکیل چک

یکی از مهم ترین مسائلی که برای انتخاب وکیل مطرح شده است، هزینه وکیل چک برگشتی است. قطعا برای اکثر شما این سوال مطرح شده است که هزینه وکیل چک برگشتی چقدر است؟ لازم است بگوییم که میزان هزینه وکیل، عدد مشخصی نیست. هزینه وکیل چک برگشتی با توجه به هر پرونده و سطح دشواری آن متفاوت است. البته، این که شما از چه وکیلی کمک می‌گیرید نیز در هزینه آن تاثیر گذار است. برای مثال، دریافت کمک از وکلای با تجربه و ماهر تر که شانس شما را برای پیروزی در پرونده بالا تر می‌برند، زیاد تر است.

به این موارد ذکر شده باید مبلغ چک را نیز اضافه کرد. هر چه عدد روی چک بیشتر باشد، وصول آن سخت تر است. در نهایت، هزینه وکیل چک نیز بیشتر خواهد بود. اما اصلا جای نگرانی نیست. شما می‌توانید بهترین وکیل چک برگشتی را از ما بخواهید. مجموعه حقوقی عدل دانو، با داشتن وکیل متخصص چک، می‌تواند پرونده‌های شما را با کم ترین قیمت به پیروزی رساند. شما می‌توانید برای دریافت مطالبات خود روی کمک ما حساب کنید. وکلای گروه حقوقی عدل دانو، با تسلطی که بر قوانین تجاری، حقوقی و مدنی دارند، می‌توانند بهترین راهنما برای شما باشند.

نتیجه گیری

در این مطلب با چیستی چک برگشتی و موضوعاتی حول محور این مسئله آشنا شدید. دانستید که چگونه می‌توانید برای وصول چک اقدام کنید و حق و حقوق خود را دریافت کنید. وکیل چک برگشتی می‌تواند تاثیر زیادی در روند پیگیری پرونده شما داشته باشد. توصیه می‌کنیم حتما با توجه به حساسیتی که دعاوی چک برگشتی دارند، برای طی کردن روند دریافت حق و حقوق خود، از یک وکیل خبره کمک بگیرید. گروه حقوقی عدل دانو، همواره با داشتن وکیل متخصص چک، آماده ارائه هر گونه مشاوره چک برگشتی و دیگر خدمات حقوقی به شما است. هر آن چه را در خصوص چک برگشتی نیاز دارید، از ما بپرسید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.