تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

عقد بیع

همه ما در طول عمر خود ناخواسته قوانین فیزیک را رعایت می کنیم. مثلا قانون سوم نیوتن که مربوط که عمل و عکس العمل است. این مورد در خصوص مسائل حقوقی نیز صدق می کند‌. ما در طول زندگی مواردی را در حوزه مسائل حقوقی ناخواسته رعایت می کنیم که یکی از آن ها عقد بیع است. تعریف کلی آن، این گونه است: «عقد بیع قرارداد یا عقدی است که به موجب آن شخص، مالی را در ازای مال دیگر به شخص دیگری واگذار کند به نحوی که مالک مال (فروشنده)، مالکیت کالای خود را در مقابل پول یا مالی که دریافت می‌کند به طرف مقابل (خریدار) انتقال دهد و طرف نیز در مقابل دریافت کالا، پول یا مال خود را به فروشنده بدهد». شما در این مطلب با صرف کمتر از 5 دقیقه می توانید با تعاریف ،‌ نتایج ،‌ شرایط وکیل حقوقی جهت انعقاد عقد، شرایط آن و معانی برخی از اصطلاحات عقد بیع آشنا خواهید شد.

عقد بیع

تعریف ساده

به صورت ساده اگر قرار باشد عقد بیع را برای شما توضیح دهیم این گونه می شود که به عنوان مثال شما یک تلفن همراه دارید(فروشنده) در ازای پول و یا یک شی دیگر(مثلا یک تلفن همراه مدل بالاتر) آن را به فرد دیگر(خریدار) می دهید. در عقد بیع عملاً مالیکت تلفن همراهی که آن را داده اید برای شخص دیگر است. البته این نکته را هم باید توجه داشته باشید که بایع(فروشنده) و مشتری باید دارای شرایطی مانند بالغ،‌ عاقل و رشید باشند تا عقد بیع مورد قبول باشد. اگر شخصی مست و بی هوش باشد،‌ عقد بیع باطل محسوب می شود.

تعریف ساده

ایجاب و قبول رکن اصلی عقد بیع

اولین و مهم ترین رکن اساسی عقد بیع ایجاب و قبول است. ایجاب و قبول به این معنی است که شخص خریدار و فروشنده با یکدیگر بر سر قرارداد خرید و فروش به توافق برسند. به عنوان مثال شخصی که قصد فروش یک تلفن همراه را دارد به شخص مشتری می گوید که من این تلفن همراه را با این مشخصات به مبلغ 8 میلیون تومان به تو می فروشم و خریدار هم بگوید قبول است و میخرم. نکته مهم دیگر در عقد بیع این است که طرفین باید شرایط عقد و مدت زمان آن را دقیق مشخص کنند که در ادامه به شرایط عقد بیع و چگونگی دادخواست برای عقد بیع خواهیم پرداخت.‌ همچنین شما همراهان عزیز می توانید بدون مراجعه حضوری و برای دریافت مشاوره عقد بیع و همچنین اخذ وکیل جهت انعقاد عقد بیع به وبسایت مجموعه حقوقی عدل دانو مراجعه کنید.

ثمن در عقد بیع چیست؟

اصطلاحات حقوقی همواره یکی از مواردی است که اشخاص در آن با مشکل مواجه می شوند. یکی از این واژه ها، ثمن است. ثمن در عقد بیع یکی از شروط اصلی عقد به شمار می رود. ثمن به عبارتی همان نرخ، پول و بهایی است که در ازای فروش یک مال به دست می آوریم. نکته مهم در ثمن این است که در عقد بیع باید با ارزش مال برابر باشد. خریدار باید پس از دریافت مال از شخص فروشنده یک رسید دریافت کند. در غیر این صورت اگر شخص خریدار نتواند اثبات کند که ثمن را پرداخت کرده است می بایست کل مبلغ یا مبیع را به فروشنده بازگرداند.

ثمن در عقد بیع چیست؟

مبیع و شرایط آن چیست؟

مبیع در عقد بیع همان کالایی است که در ازای آن ثمن پرداخت می شود. جالب است که برای مبیع هم شرایطی وجود دارد که اگر این شرایط رعایت نشود عقد بیع باطل محسوب می گردد. شرایط بیع عبارت است از: 1- مالیت داشته باشد. 2- قابل خرید و فروش باشد.3-قابل تسلیم باشد. 4-معین باشد(مبهم نباشد). این نکات مواردی است که باید مبیع یا همان کالا داشته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مالیت داشتن: مالیت داشتن یعنی یک کالایی از نظر مادی ارزش داشته باشد. گاهی یک مال(کالا) از نظر عرف و منطق ارزشی نداشته باشد ولی همین که دو طرفین –بایع و مشتری- آن را با ارزش بدانند کافی است و عقد مورد قبول است.

قابل خرید و فروش بودن: گاهی اوقات یک کالایی از نظر مالیت مورد قبول است و ارزش مادی دارد اما با توجه به ماده 348 قانون مدنی کشور، بیع چیزی که قانون خرید و فروش آن را ممنوع اعلام کرده است،‌ باطل است. به عنوان مثال فروش اموال عمومی، اموال وقف شده یا اشیاء عتیقه و مواد مخدر باعث بطلان عقد بیع می شود.

یکی دیگر از شرایط مبیع در عقد بیع موجود بودن آن است. به عنوان مثال اگر شما از شخصی یک خودرو خرید می کنید،‌ باید در ازای پرداخت ثمن یا همان بهای کالا،‌ آن کالا موجود باشد در غیر این صورت به سبب فقدان مبیع عقد باطل است. شما به راحتی می توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو، تمام این موارد را در کمتر از 10 دقیقه مطلع شوید. مبهم نبودن مبیع هم جزء شرایطی است که معمولاً در عقد بیع افراد نادیده می گیرند. در این عقد باید تعداد، وزن، ‌مساحت و هرچیزی که بتواند مبیع را تعریف کند صریح و روشن باشد.

نتایج عقد بیع

در قانون مدنی کشور ما ایران، به نتایج یک نقد بیع اشاره شده که اولین تاثیر عقد بیع این است که بایع (فروشنده)‌ مالک ثمن- در متون بالا مفصل توضیح داده شده- می شود و مشتری نیز مالک مبیع که شرایط آن توضیح داده شد، می شود. ولی اگر بعد از عقد بیع مشتری مطلع شود که مبیع (کالا) ارزشی ندارد و یا مشکلاتی دارد، این حق را دارد که به بایع(فروشنده) مراجعه کند ثمن را بازپس بگیرد. این عمل در رابطه با ثمن هم قابل انجام است.

همان گونه که گفتیم، ‌مشتری در ازای پرداخت ثمن باید از فروشنده (بایع) رسید دریافت کند، زیرا یکی از آثار عقد بیع این است که بایع ملزم به تسلیم مبیع است و اگر مشتری نتواند پرداخت ثمن را اثبات کند بایع می تواند از تسلیم مبیع خودداری کند یا به عبارتی دیگر هردو طرف در عقد بیع می توانند اجرای تعهدات خود را منوط به آن کنند که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند. به عنوان مثال خریدار می تواند بگوید در صورتی ثمن را پرداخت می کند که فروشنده مبیع را در محل حاضر کند و یا سندی که نشان دهنده انتقال مالکیت آن است را ارائه کند.

نتایج عقد بیع

عقید بیع یک عقد الزامی است یا مشروط ؟

شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده اید که در عقد بیع دو طرف ملزم به اجرای توافق هستند و پس از آن هیچ گونه حقی در برهم زدن عقد ندارند مگر اینکه قانون با توجه به اختیاراتی که دارد ورود کند و عقد را باطل اعلام کند. البته در خصوص معاملات حیوان،‌ مشتری تا سه روز وقت دارد که مبیع را به بایع باز پس دهد. پس عقد بیع یک عقد الزامی است.

ولی در مواردی این عقد می تواند مشروط شود. منظور از بیع مشروط، بیعی است که در آن شرط و شروطی آورده شود. مثلا اگر برای پرداخت ثمن مدتی معین شود، باید یک فاصله زمانی مشخص شود و امکان طولانی و یا کوتاه کردن آن نباشد و در غیر این صورت این بیع به دلیل مبهم بودن آن باطل است.

دادخواست برای عقد بیع

تا اینجا ما سعی داشتیم تا شما با مقداری از مفاهیم و شرایط عقد بیع آشنا شوید. حال گاهی اتفاق می افتد که یک شخص تعهد خود نسبت شخص دیگر را انجام نمی دهد. اولین قدم به کمک گرفتن وکیل برای عقد بیع است. بعد از آن که شما مشکل خود را باید وکیل در میان گذاشتید باید توجه داشته باشید که قدم بعدی ارائه دادخواست است. یک دادخواست چند اجزاء مهم دارد که باید آن را با دقت تکمیل کنید. پیشنهاد گروه حقوقی عدل دانو این است که قبل از ارائه و تکمیل دادخواست با شماره گیری تلفن های88744001-021 از مشاوران ما بهره مند شوید.

خواهان، خوانده و خواسته از اصلی ترین اجزاء یک دادخواست برای عقد بیع است. خواهان منظور همان شخصی است که درخواست بررسی دارد. خوانده به فرد یا افرادی گفته می شود که در مورد موضوع درخواست شده توسط خواهان از آن ها سوال می شود. خواسته هم که در اکثر مواقع اثبات وقوع عقد است. در ادامه برای شما یک نمونه از دادخواست عقد بیع را به نمایش خواهیم گذاشت:

خواهان : جناب آقای امیرحسین .الف

خوانده : جناب آقای فرهاد.ق

خواسته : اثبات وقوع عقد بیع

با سلام

احتراماً اینجانب امیرحسین.الف به استحضار می رسانم :

خوانندگان محترم وفق مبایعه نامه شماره ۱۲۳

مورخه ۱۵/۱۰/۹۰

اقدام به فروش شش دانگ از 10 واحد آپارتمان به شماره فرعی های *** اصلی بخش *** مفروز و مجزی از*** قطعه 5و6و7 واقع در **** به اینجانب نموده اند لذا ملزم به تنظیم سند رسمی مورد معامله به اینجانب می باشند که متأسفانه با توجه به مراجعات مکرر تا کنون از تنظیم سند رسمی سر باز زده اند .

لذا با عنایت به مطالب فوق و توجهاً به اینکه خوانندگان محترم از انجام تعهدات خود امتناع می نمایند، تقاضای صدور حکم مبنی بر ۱ – اثبات وقوع عقد بیع موضوع مبایعه نامه شماره 8875 مورخه 05/05/1400 ۲ – محکومیت خوانده ردیف اول به الزام تنظیم سند رسمی شش دانگ ۲ واحد آپارتمان موضوع قرارداد شماره *** به شماره اسناد ***

۳-محکومیت خوانده ردیف دوم به الزام تنظیم سند رسمی شش دانگ ۲ واحد آپارتمان موضوع قرارداد شماره *** به شماره اسناد **** به انضمام کلیه خسارات دادرسی اعم از هزینه دادرسی مورد استدعاست .

همان گونه که در متن بالا مشاهده می کنید،‌ این دادخواست توسط موکلی تنظیم شده است که قبل از آن از مشاوره جهت انعقاد عقد بیع و سپس وکیل در نوشتن عقد بیع استفاده کرده است. مجموعه حقوقی عدل دانو با در اختیار داشتن کارشناسان و حقوق دانان ماهر و با تجربه و وکیلانی کار بلد شما را در این امر یاری کند.

شرایط وکیل جهت انعقاد عقد بیع

تا اینجا هدف، آشنایی شما با موارد عقد بیع و نمونه دادخواست آن بود. حال باید توجه داشته باشید که داشتن یک وکیل در زمان عقد بیع می تواند به شما کمک فراوانی کند. وکیل جهت انعقاد عقد بیع وکیلی است که به شما کمک می کند که قرارداد صحیح و با ضمانتی را منعقد نمایید و در زمان طرح دعوا بر اساس عقد بیع از جانب موکل بنا بر اسناد موجود، دادخواست مورد نظر موکلش را تنظیم و با استفاده از تجربیات و ابزارهای موجود به دفاع از حقوق موکل خود اقدام می کند. معمولاً برای دعاوی حقوقی شما به یک وکیل خبره و با تجربه نیاز دارید،‌ چون وکلای باتجربه با الفاظ و اصول زنده کردن حقوق موکلان خود آشنا هستند و می توانند در فاصله زمانی کمتری به دادخواست شما رسیدگی کنند.

شرایط وکیل جهت انعقاد عقد بیع

مشاوره

شما در این مطلب توانستید با موضوعات مهمی از عقد بیع مانند: تعاریف و شرایط آن آشنا شوید،‌ ولی به دلیل پراکندگی و وسعت مسائل حقوقی، گروه حقوقی عدل دانو با بهره مندی از تجربه و علم وکلای مجرب در نظر دارد تا برخلاف تیم های حقوقی حاضر که عمدتاً با کلی گویی وقت موکلان خود را از دست می دهند،‌ از حقوق موکلان خود با تمام توان دفاع کند. از این رو مشاوران ما به صورت 24 ساعته و بدون تعطیلی آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص عقد بیع و همچنین مشاوره عقد بیع هستند. لازم به ذکر است که اگر شما به وکیل جهت عقد بیع نیاز پیدا کردید، می توانید روی کمک ما حساب باز کنید. فقط کافی است بدون نیاز به مراجعه حضوری به وبسایت حقوقی عدل دانو مراجعه کنید.

مشاوره

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.