تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

سفته

یکی از نام آشناترین اسناد تجاری که در کشورمان رایج است، سفته می‌باشد. این سند تجاری را اکثر شما می‌شناسید یا بارها از آن استفاده کرده‌اید. سفته، در واقع چیزی شبیه به چک یا پول نقد است. اما این سند تجاری در مقایسه با چک و پول نقد، قوانین و مقررات خاص خود را دارد. ارائه آن در معاملات تجاری و بازرگانی، باعث می‌شود شخص گیرنده‌ آن، ضمانتی برای پرداخت وجه مشخص شده داشته باشد. شما با ارائه این سند تجاری، می‌توانید در زمان مقرر شده بر روی آن، وجه مشخص شده را دریافت کنید. با توجه به اهمیتی که این سند تجاری در کشورمان دارد، قصد داریم در این مطلب از وکیل وصول مطالبات عدلدانو، در مورد این سند پرکاربرد، قوانین و مزایای آن با شما صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا هر آن چه را در خصوص این سند نیاز دارید، بشناسید.

سفته

آشنایی با سفته

در گذشته، انجام معامله از طریق حمل پول نقد، کار بسیار دشواری بود. این کار علاوه بر دشواری، ریسک زیادی نیز به همراه داشت. در این زمان بود که اسناد تجاری مهمی همچون چک و سفته، ظهور کردند. اسنادی که وظیفه اصلی آن‌ها، آسان سازی معامله است. استفاده از این سند تجاری می‌تواند انجام معاملات را آسان ‌تر کند. در واقع، این سند به نوعی تضمین برای پرداخت وجه است که به طرف مقابل ارائه می‌شود. سفته، یک سند تجاری تعهد آفرین است. شما با استفاده از آن می‌توانید بدون اضطراب ، معاملات خود را انجام دهید. با اینکه این سند در کشورمان اهمیت زیادی دارد و در بسیاری از معاملات از آن استفاده می‌شود، اما همچنان جایگاه چک را ندارد. شاید برای برخی از شما نوع تلفظ این سند جای سوال باشد. به راستی تلفظ اصلی آن، سَفته است یا سُفته ؟ نظرات متفاوتی در این مورد وجود دارد و نمی‌توان گفت که دقیق‌ ترین تلفظ، کدام است؛ اما تعداد کسانی که معتقدند تلفظ سُفته صحیح است کمی بیشتر است.

اصول و قوانین

شاید برخی گمان کنند که استفاده‌ بیجا از سفته، تبعات سنگینی نداشته باشد. اما اگر یک بار در دادگاه حاضر شوید، می‌توانید پرونده‌های عظیمی که در این زمینه وجود دارند را مشاهده کنید. سفته، قوانین خاص خود را دارد و باید به شیوه کاملا اصولی صادر شود. در صورتی که شما با قوانین سفته آشنا نیستید، بهتر است قید استفاده از آن را بزنید. در این قسمت، قصد داریم برخی از مهم ‌ترین قوانین را بازگو کنیم تا بدانید چگونه می‌توانید از این سند تجاری استفاده کنید.

یکی از موارد مهم در مورد این سند، به درج تاریخ مربوط می‌شود. شما باید در آن علاوه بر نگارش مبلغ مورد نظر، تاریخ مشخصی نیز در نظر بگیرید. سفته باید در تاریخ مقرر و یا عندالمطالبه پرداخت شود. لازم است بدانید که مبلغ درج شده در آن ، تنها به کسی پرداخت می‌شود که این سند در وجه او صادر شده باشد. علاوه بر آشنایی با این قوانین ، باید بدانید که این سند دارای سقف مبلغ محدودی می‌باشد. برای مثال، شما با داشتن یک سفته 5 میلیون ریالی تنها به همین مقدار تعهد مالی دریافت کرده‌اید. بر خلاف چک، در این سند امکان درج مبلغ دل خواه، بیش از سقف مندرج در آن وجود ندارد.

سفته‌ ضمانت چیست؟

گفتیم که وظیفه اصلی سفته، ارائه تعهد است. زمانی که این سند تجاری صادر می‌شود، شما می‌توانید به آن اطمینان کنید. سفته ضمانت، به سندی گفته می‌شود که شما برای اثبات تعهد خود صادر می‌کنید. این سفته بیشتر در زمان استخدام و به جهت اینکه کارفرما متضمن خسارتی نشود، توسط فرد متقاضی صادر می‌شود. این سند را سفته‌ ضمانت یا حسن انجام کار می‌نامند. کارفرمایان آن را از افراد متقاضی دریافت می‌کنند تا حسن انجام کار آن‌ها تضمین شود. باید بدانید، سفته ضمانت با سفته‌ای که برای انجام معاملات از آن استفاده می‌شود، متفاوت است. یکی از تفاوت‌هایی که در این دو وجود دارد، درج تاریخ است. در قسمت بالا گفتیم که یکی از قوانین، درج تاریخ می‌باشد. اما این موضوع در سفته ضمانت متفاوت است. از آن جایی که شما نباید مبلغی را مطابق با صدور این سفته پرداخت کنید، درج تاریخ در آن بی معنی است. شما باید در قسمت تاریخ آن، عبارت ” سفته بابت ضمانت حسن انجام کار ” را درج کنید. پس سعی کنید وقتی قصد صدور‌ ضمانت را دارید، این نکته را مورد توجه خود قرار دهید.

سفته ضمانت چیست؟

به اجرا گذاشتن سفته

به اجرا گذاشتن سفته مسئله‌ای مهم است که باید حتما با آن آشنا باشید. شما باید بدانید که چگونه می توانید سند در دست خود را در صورت عدم انجام تعهدات طرف مقابل، به اجرا در بیاورید. در این قسمت کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو، راه‌هایی که به وسیله آن‌ها می‌توانید سفته را به اجرا بگذارید، برایتان آورده‌اند.

مجازات

مجازات سفته یکی دیگر از موضوعاتی است که در بحث آشنایی با این موضوع، اهمیت زیادی دارد. این سند در حقوق کشورمان ماهیتی مدنی دارد و از بحث کیفری خارج است. صادر کننده سفته، از صدور آن هیچ مسئولیت کیفری بر عهده نخواهد داشت. پس نمی‌توانیم برای صدور آن حتی در صورت عدم پرداخت، مجازات کیفری متصور شویم.

مجازات

توقیف اموال با استفاده از سفته

اگر شخصی که سفته را پذیرفته است، قصد توقیف اموال را به عنوان تامین خواسته و بدون پرداخت خسارت احتمالی داشته باشد، باید ابتدا اقدام به واخواست کند تا بتواند به هدف خود برسد. اگر شخصی که سفته در دست دارد، بخواهد بر خلاف این موضوع عمل کند، باید از آن به عنوان یک سند عادی و دین مدنی استفاده کند تا بعد از دریافت حکم قطعی در مرحله اجرا اگر محکوم مبلغ را پرداخت نکرد، توقیف اموال انجام شود یا اینکه برای تامین خواسته و توقیف اموال از ابتدا، خسارت احتمالی پرداخت کند. زیرا مزیت بالا، یعنی تامین خواسته بدون تودیع خسارت احتمالی، از ویژگی‌های سند تجاری است که با واخواست برای ما ایجاد می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را با کاربردها و نحوه نوشتن آن نیز آشنا کنیم تا اطلاعات تکمیلی در خصوص این سند تجاری را به دست آورید. با ما همراه باشید.

کاربردها

حال که دانستید عدم اجرای تعهدات آورده شده می‌تواند چه عواقبی برایتان به همراه داشته باشد، وقت آن است تا با یک بعد مثبت از این سند تجاری نیز آشنا شوید. کارشناسان موسسه حقوقی عدلدانو، در این قسمت فهرستی از مهم‌ ترین کاربردهای سفته را تهیه کرده‌اند که با یک دیگر مشاهده خواهیم کرد. این 4 مورد  از مهم ‌ترین و شایع ‌ترین کاربردهای سفته هستند. البته این سند در کشور ما، کاربردها و مزایای دیگری نیز دارد.

  1.  وسیله پرداخت برای معامله‌های غیر نقدی
  2. تضمین بسیار مناسب برای بانک‌ها جهت ارائه وام به متقاضیان
  3. تضمین انجام تعهد از کارگران و پیمانکاران
  4. سند پرداخت دین

 

کاربردها

نحوه نوشتن سفته

یکی از مهم‌ ترین اطلاعاتی که باید در زمان آشنایی با این سند تجاری به دست آورید، چگونگی نگارش آن است. شما باید در خصوص نحوه نوشتن سفته اطلاعات لازم را داشته باشید. مهم ‌ترین نکات برای نحوه نوشتن، در قانون تجارت بیان شده است. طبق ماده 308 قانون تجارت، شما باید برای نگارش ، چند شرط را به جا آورید تا سفته شما دارای اعتبار شود.

وجود امضا و یا مهر صادر کننده، درج مبلغی که باید تادیه شود به حروف، تاریخ تنظیم و تحریر سفته ، مشخص کردن گیرنده‌ وجه که شخص معین است یا به حواله کرد وی و یا در وجه حامل، از جمله مواردی است که باید در زمان نوشتن به آن توجه کنید.

نحوه نوشتن سفته

چگونگی پشت نویسی

پشت نویسی یا همان ظهر نویسی این سند به مانند پشت نویسی چک، برای انتقال آن به شخص دیگری کاربرد دارد. در واقع ظهر نویسی، همان اصطلاح حقوقی کلمه پشت نویسی است که در دادگاه‌ها و مراکز حقوقی از آن استفاده می‌شود. با پشت نویسی، دارنده جدید سفته از همان حقوقی برخوردار می‌شود که شخص سابق از آن حقوق برخوردار بوده است. پشت نویسی سبب انتقال آن خواهد شد.

برای اینکه پشت نویسی انجام شود، باید ظهر آن را امضا نمود و در صورتی که شخص بخواهد وکالت آن را جهت وصول وجه به شخص دیگری دهد، باید به وکالت برای وصول در هنگام ظهر نویسی اشاره شود. در غیر این صورت، وصول وجه با عنوان وکالت امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین، پشت نویسی سفته اهمیت زیادی دارد که نباید از آن غافل شد.

قیمت و چگونگی تهیه سفته

دو مورد از مهم ‌ترین مباحث مطرح شده در خصوص سفته، در این قسمت آورده شده است. بسیاری از افراد در خصوص چگونگی تهیه آن و قیمتش سوالاتی پرسیده بودند که در این قسمت به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. ابتدا باید بدانید که چگونه می‌توان سفته را تهیه کرد؟ شما می‌توانید به چند شیوه نسبت به تهیه آن اقدام کنید. برای این کار هم می‌توانید به دکه‌های روزنامه فروشی و… مراجعه کنید و هم به بانک. البته پیشنهاد ما به شما مراجعه و تهیه از بانک است. تهیه سفته از بانک، نه تنها هزینه کم تری برایتان دارد، بلکه خطر جعلی بودن آن را نیز از بین می‌برد.

حال نوبت به کسب آگاهی از قیمت آن است. هر سفته، قیمت مشخص خود را دارد. بر روی هر یک از آن ها مبلغ اسمی قرار گرفته است که سقف آن را تعیین می‌کند. این قیمت به صورت چاپ شده بر روی سفته قرار گرفته است. مبلغی که روی آن درج شده، سقف مقداری است که می توانید بنویسید و متعهد شوید. قیمت هر سفته نیز با توجه به سقفی که روی آن درج شده سنجیده می‌شود؛ در نتیجه قیمت تهیه  آن مساوی با سقفی که روی آن درج شده نیست. این دو مبلغ با یکدیگر متفاوتند.

استفاده از وکیل برای وصول مطالبات

لازم است برای پیگیری پرونده‌های مربوط به این موضوع، از وکیل سفته استفاده کنید. وکیل شخصی است که با تسلط کامل به قوانین آن، می‌تواند پرونده شما را پیگیری کند و نتیجه خوبی رقم بزند. مشاوره حقوقی از یک وکیل با تجربه و ماهر در این زمان، بهترین تصمیم ممکن است. شما می‌توانید برای پیگیری پرونده‌های وصول مطالبه سفته، روی کمک وکلای گروه حقوقی عدل دانو حساب کنید.

 

مجموعه حقوقی عدل دانو، با در اختیار داشتن باتجربه ‌ترین وکلای کشور، می تواند شما را در این امر یاری کند تا بهترین نتیجه ممکن را مشاهده کنید. وکلایی که در گروه حقوقی عدل دانو فعالیت می‌کنند، سابقه پیروزی در پرونده‌های بسیار زیاد این چنینی را در کارنامه دارند که خود نمایان گر توانمندی آن‌ها در این زمینه‌ است. توصیه می‌کنیم با داشتن یک وکیل سفته، شانس پیروزی خود را در پرونده بالاتر ببرید زیرا پیروزی در این پرونده‌ها و وصول مطالبات مربوط به سفته، کار چندان راحتی نیست و نیاز به یک فرد ماهر و آشنا با قوانین آن دارد.

استفاده از وکیل برای وصول مطالبات

4/5 - (6 امتیاز)
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.