تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

رابطه نامشروع

هر جامعه‌ای با تکیه بر فرهنگ خود، یک سری از عادت‌ها و رفتارهای جمعی و فردی را مجاز و یک سری از رفتارهای دیگر را غیر مجاز می‌داند. این مجاز و غیر مجاز بودن، بستگی به فرهنگ هر کشوری دارد. رابطه نامشروع، همان طور که از نامش پیدا است، رابطه‌ای است که مورد قبول قانون و فرهنگ کشور ما نیست. این عمل، جزء کارهای ضد عفت و خلاف اخلاق عمومی جامعه ما می‌باشد. رابطه نامشروع، در واقع به معنای رابطه زن و مرد نامحرم، بدون وجود عقد نکاح دائم یا موقت و خارج از عرف است. در بعضی کشورها، از جمله کشور ما، این کار دارای مجازات است. در این مطلب از گروه حقوقی عدل دانو، قصد داریم کمی مفصل تر راجع به این موضوع با شما صحبت کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در صورتی که در این مورد به مشاوره نیاز دارید با وکیل خانواده عدل دانو به صورت آنلاین یا تلفنی صحبت کنید.

رابطه نامشروع

رابطه نامشروع چیست؟

شاید ذکر این سوال برای بسیاری از شما عجیب باشد. قطعا با کلمه رابطه نامشروع بارها و بارها رو به رو شده‌اید. کلمه رابطه نامشروع، دقیقا متضاد رابطه مشروع قرار دارد. به رابطه‌ای که چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی، مورد قبول قانون و فرهنگ کشورمان نباشد، رابطه نامشروع گفته می‌شود. این رابطه، بین دختر و پسری برقرار می‌شود که هیچ رابطه زوجیتی با یکدیگر ندارند. متاسفانه این شیوه از روابط در کشور ما، روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

رابطه نامشروع در اجتماع نیز، به همان اندازه‌ای که زنا خطرناک است، خطراتی را در پی دارد. اما شاید برخی آن را همانند زنا بدانند. لازم است بگوییم که بین رابطه نامشروع و زنا تفاوت‌های گسترده‌ای وجود دارد که حتما در این مطلب با آن‌ ها آشنا خواهید شد. رابطه نامشروع می‌تواند خطرات بسیار بدی در جامعه از خود به جای بگذارد. علاوه بر اثراتی که رابطه نامشروع بر جامعه می‌گذارد، اثرات بسیار منفی را بر دو شخص نیز خواهد گذاشت.

رابطه نامشروع چیست

مهم ترین تفاوت‌های رابطه نامشروع و زنا

در قسمت بالا گفتیم که بین رابطه نامشروع و زنا تفاوت‌هایی وجود دارد و این دو کاملا جدا از هم هستند. در جرم زنا، زن و مرد نامحرم با یک دیگر از مقعد نزدیکی و دخول دارند. اما در رابطه نامشروع این مورد صورت نمی‌گیرد. فقط در صورت اعمالی که بین زن و مرد اتفاق می افتد از نظر شرعی و قانونی غیر مجاز است. اگر رابطه نامشروع در مکان‌های عمومی و در انظار صورت گیرد، علاوه بر مجازات عمل انجام شده، شخص را به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا تا ۷۴ ضربه شلاق نیز محکوم می‌نماید.

هر دوی این جرم‌ها مخرب هستند و تاثیرات منفی بر روح جامعه می‌گذارند. تنها مزیتی که برای فرد خاطی در این امر باقی است، این است که جرم رابطه نامشروع برایش سابقه کیفری به همراه نخواهد داشت. اما رابطه نامشروع، یک جرم  غیر قابل گذشت است. در هر دوی این جرم‌ها حتی وقتی شاکی خصوصی هم نباشد، مجازات اعمال می‌شود. فضای مسمومی که اکنون در جامعه مشاهده می‌کنید به خاطر شایع شدن این روابط غیرقانونی و روابط نامشروعی است که امروزه بیش از گذشته عادی سازی شده است. شاید برخی، این نوع روابط را روابطی عادی تلقی کنند، اما به هیچ وجه هیچ کدام از این دو جرم چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی، مجاز نیستند.

به انجام چه کارهایی رابطه نامشروع می‌گویند؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که پیرامون بخش رابطه نامشروع وجود دارد، انجام کارهایی است که شامل مجازات رابطه نامشروع می‌شوند. شاید برخی افراد تصورات نادرستی در خصوص جرم‌های رابطه نامشروع داشته باشند. لازم به ذکر است که طبق نظر اکثریت، مصادیق روابط نامشروع با توجه به مثال‌هایی که در متن قانون آمده است، تنها به روابط فیزیکی محدود می‌شود و ارتباطات پیامکی یا مجازی از طریق تلگرام یا اینستاگرام، جزء روابط نامشروع نیستند.

به انجام چه کارهایی رابطه نامشروع می گویند

راه‌های اثبات

یکی از مهم ترین سوالاتی که در خصوص روابط نامشروع وجود دارد، راه‌های اثبات آن است. به نظر شما چگونه می‌توان رابطه نامشروع را اثبات کرد؟ رابطه نامشروع به دو روش قابل اثبات است. روش اول، شهادت شهود و روش دوم، اقرار طرفین. اما در کل، موارد دیگر مثل پرینت پیامک و یا اسکرین شات تنها می‌تواند کمک کوچکی در اثبات این موضوع و افزایش علم قاضی داشته باشد، در غیر این صورت تضمینی وجود ندارد که بتوان رابطه نامشروع را اثبات کرد. پس راه‌های اثبات رابطه نامشروع همین دو مورد ذکر شده است، به علاوه علم قاضی.

آشنایی با راه‌های اثبات رابطه نامشروع، به شما کمک می‌کند که اگر یک بار هم گرفتار چنین مسائلی شدید، بدانید باید چه مدارکی برای دفاع از حق خود جمع آوری کنید. بیان ادعا در دادگاه به وسیله قسم و سایر راهکارها در این مورد تاثیر گذار نخواهد بود، اما شما می‌توانید با داشتن شاهد به تعداد لازم یا مدارکی که به علم قاضی کمک کند، عدم یا وجود رابطه نامشروع را اثبات کنید.

جریمه نقدی برای رابطه نامشروع چقدر است؟

همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، گفتیم که رابطه نامشروع مجازاتی را چه برای مرد و چه برای زن به همراه خواهد داشت. ضربات شلاق، برای رابطه نامشروع از 1 تا 99 عدد است. بهتر است این را بدانید که ضربات شلاق رابطه نامشروع نمی‌تواند بیش از 99 عدد باشد. اما در صورت وجود شرایطی مثل جهات تخفیف، می‌شود شلاق را به جزای نقدی تبدیل کرد و در آن تخفیف قائل شد.

مدارک لازم برای شکایت

برای این که هر نوع شکایتی را در دادگاه به ثبت برسانید، به مدارکی نیاز دارید. برای ثبت شکایت رابطه نامشروع نیز، باید مدارک لازم برای تنظیم شکایت را همراه خود داشته باشید. مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی، داشتن صورت جلسه پلیس و یا داشتن شاهد معتبر برای شکایت رابطه نامشروع، ضروری است. شما باید تمامی این مدارک ذکر شده را برای تنظیم شکایت رابطه نامشروع با خود داشته باشید. وجود نقص در هر کدام به شما اجازه نمی‌دهد تا شکایت خود را ثبت کنید.

در هر صورت، رابطه نامشروع کار غیر اخلاقی در جامعه است و اگر این امر در مکان‌های عمومی صورت بگیرد، زشتی این کار را دو چندان می کند. اما با توجه به وضع جامعه و مشکلات به وجود آمده، اگر این اتفاق برای دیگران و یا اطرافیانتان افتاد، باید از طریق انتخاب یک وکیل کاربلد در رابطه با رابطه نامشروع، به دنبال رفع مشکل باشید. خوب است، قبل از این که در دام چنین مشکلاتی بیفتید، در جلسات مشاوره رابطه نامشروع شرکت کنید تا حتی در زمان گرفتاری، با تکیه بر علمی که کسب کرده‌اید، به بهترین شکل ممکن از مهلکه نجات یابید.

مدارک لازم برای شکایت

مصادیق ارتباط نامشروع کدامند؟

برای این که بیشتر با جرم رابطه نامشروع آشنا شوید، باید مصادیق این جرم را بشناسید و بدانید که انجام چه کارهایی توسط دو شخص می‌تواند به عنوان رابطه ناشروع تلقی شود. جرایم نامشروع، انواع مختلفی دارند. برخی از این جرایم عبارتند از ملامسه، مقابله، تاسیس مرکز فساد، اعمال دون زنا، بوسه توام با شهوت، مصافحه، اشاعه فساد و شهوت در جامعه و تن فروشی. البته، چند مورد دیگر از رفتارها و اعمال را می‌توان جزء مصادیق روابط نامشروع دانست. بد نیست با آن‌ها نیز آشنا شوید.

شاید جالب باشد بدانید حکم حضور بانوان بد حجاب در انظار عمومی، از مصادیق جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی است. در این دسته می‌توان انجام کارهایی همچون، انتشار محتوای مبتذل و کسب درآمد از طریق آن را نیز قرار داد. این مصادیق بسیار زیاد هستند. بهتر است قبل از وقوع همچون اتفاقاتی، آگاهی خود را بالاتر ببرید و بدانید، چگونه می‌توانید جلوی رخ دادن رابطه نامشروع را بگیرید.

مصادیق

مشاوره

روابط نامشروع مرد و زن یا دختر و پسر در سنین مختلف بسیار زیاد شده است. این رابطه خانمان سوز، چیزی به غیر از تیرگی سرنوشت برایتان نخواهد داشت. خوب است در این زمان به فکر عواقب کار باشید. شما می‌توانید با رد انتخاب‌های غلط، به خودباوری برسید و روز به روز در زندگی شخصیتان پیشرفت کنید و از هر لحظه زندگی به شادی استفاده کنید.

بسیاری از کسانی که در دام روابط نامشروع گرفتار می‌شوند، راه‌های حل مسئله را نمی‌دانند. شما می‌توانید با استفاده از مشاوره روابط نامشروع، با مهارت‌های حل مسئله و پیشگیری از وقوع این مشکلات آشنا شوید و با ذهنی باز سراغ مشکلات خود بروید. بهترین انتخاب، قبل از گرفتار شدن به رابطه نامشروع، برقراری پل‌های ارتباطی با مشاور است. شما می‌توانید با کمک مشاور در هر زمانی، بهترین تصمیمات ممکن را در شرایط سخت بگیرید. تصمیماتی که احتمال وقوع هر خطری را از شما دور خواهد کرد. اما گاهی ممکن است در پرونده این امر گرفتار شوید. به نظر شما بهترین کار در آن زمان چیست؟

وکیل رابطه نامشروع

با توجه به عدم آگاهی جوانان در خصوص اثرات قانونی که برای رابطه نامشروع وجود دارد، امروزه دادگاه‌ها پر از موکلانی است که برای دعاوی رابطه نامشروع در دادگاه حاضر شده‌اند. تعداد این پرونده‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. اما اگر شما هم بنا به هر دلیلی، به این مشکل گرفتار شدید، لازم نیست امید خود را از دست بدهید. شما می‌توانید با درخواست کمک و راهنمایی از افراد ماهر و با تجربه، به راحتی هر چه تمام تر از پس این مشکل، سر بلند خارح شوید. کافی است روند پرونده خود را به یک وکیل با تجربه واگذار کنید. وکیل رابطه نامشروع، به خاطر آشنایی که با قوانین دعاوی رابطه نامشروع دارد، می‌تواند برای موفقیتتان در پرونده کمک زیادی به شما کند. وکیل رابطه نامشروع، با اطلاعات و علمی که از این کار دارد، می‌تواند بهترین راهنما برایتان باشد.

اما این که چگونه می‌توان بهترین وکیل رابطه نامشروع را پیدا کرد، سوالی است که اکنون قصد پاسخگویی به آن را داریم. شما می‌توانید برای انجام تمامی کارهای حقوقی خود در زمینه‌های مختلف، از کارشناسان و وکلای مجموعه حقوقی عدل دانو استفاده کنید. گروه حقوقی عدل دانو، با در اختیار داشتن بهترین وکلای تهران و حتی ایران، می‌تواند شما را از پرونده‌های رابطه نامشروع، سربلند خارج کند. برای ارتباط با وکیل رابطه نامشروع فرم مشاوره حقوقی را پر کنید.

وکیل رابطه نامشروع

نتیجه گیری

در این مطلب، با یکی از مهم ترین مسائل حقوقی و روز جامعه آشنا شدید. مسئله‌ای که اثرات بسیار مخربی بر پیکر جامعه خواهد گذاشت. بهتر است با هم صحبتی با مشاوره رابطه نامشروع، از خدمات آن بهره مند شوید و با دیدی باز در اجتماع حاضر شوید. شما می‌توانید برای انجام تمامی کارهای دعاوی رابطه نامشروع، از وکلای موسسه حقوقی عدل دانو، کمک دریافت کنید.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.