تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

جرم جعل

یکی از مسائل پرکاربرد که در موضوعات حقوقی مطرح می‌شود، مسئله جعل و جرم جعل می‌باشد. طبق ماده 523 کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی، جعل و تزویر عبارتند از ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیررسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ‌ای به نوشته دیگر یا به کاربردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب. در این مقاله، به موضوع جرم جعل خواهیم پرداخت. اگر شما هم قصد دارید نسبت به این مسئله آگاهی پیدا کنید، تا پایان این مطلب با وکیل کیفری عدلدانو همراه باشید.

جرم جعل

تعریف جعل سند و جرم جعل

به طور کلی، جعل سند مربوط به زمانی است که شخصی اقدام به نگارش و یا تغییر یک سند کند، به طوری که بخواهد آن را به جای سند اصلی قرار دهد و یا امضایی را برای یک سند، بدون اجازه صاحب امضا قرار دهد. همچنین، اگر کسی اقدام به مخدوش نمودن یک برگه مهم و یا سند کند، مصداق جعل می‌باشد. جعل در لغت به معنی ایجاد تغییر یا دگرگون کردن هر چیزی است. البته این مسئله بیشتر به معنای ایجاد تغییر در مدارک و اسناد است. در ادامه به موضوع ارکان جعل سند و جرم جعل می‌پردازیم. بنابراین، تا انتها با ما همراه باشید.

تعریف جعل سند و جرم جعل

ارکان جرم جعل

مسئله ارکان جرم جعل، به موارد مختلفی وابسته است که در این قسمت به آن‌ها خواهیم پرداخت. می‌توان گفت جرم جعل، مشابه سایر جرم‌ها، دارای 3 عنصر یا همان 3 رکن می‌باشد. در ادامه، کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو، به معرفی تمامی این عناصر خواهند پرداخت.

رکن قانونی: اولین رکن یا عنصر، رکن قانونی است. بنابراین، عنصر قانونی جرم جعل، مواد 523 قانون مجازات اسلامی است. ماده 523 این قانون، به موضوع جرم جعل پرداخته و سعی کرده برخی از مصادیق این جرم را بیان کند. اما تمامی عناصر جرم جعل، به همین مورد محدود نمی‌شود و دو عنصر دیگر، یعنی عنصر مادی و معنوی را نیز در بر می‌گیرد.

رکن مادی: عنصر یا رکن مادی جرم جعل، به معنای این است که شخص مجرم وارد عملیات اجرایی که در تعریف جرم در قانون آمده است، شود. این اعمال، زمانی که در قانون مجازات اسلامی جمع آمده باشند به عنوان عنصر یا رکن مادی شناخته می‌شوند. تعیین دقیق و مشخص این مرحله بر عهده دادگاه و مرجع قانونی است و آن‌ها باید با رسیدگی دقیقی که انجام می‌دهند، نظر نهایی را طبق متن قانون اعلام کنند.

رکن معنوی: جرم جعل، زمانی صورت گرفته است که مجرم با آگاهی از جرم بودن، مرتکب آن شده باشد (که این مورد اثبات شده فرض می‌شود.)، قصد ضرر زدن به دیگری را داشته باشد و این کار را از روی آگاهی و علم انجام داده باشد. این که قصد و نیت مجرم در انجام جرم چه بوده است، در دادگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. تعیین قصد و نیت او نیز بسته به مراجع قانونی و دادگاه می‌باشد.

ارکان

 

مجازات جرم جعل در اسناد یا انواع نوشته‌های غیر رسمی

در این قسمت، به متن صریح قانون اشاره خواهیم کرد. طبق ماده 536 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، هر کس در اسناد یا نوشته‌های غیر رسمی جعل یا تزویر کند و یا با علم به جعل و تزویر، از آن اسناد استفاده کند، علاوه بر جبران خسارت به حبس از 6 ماه تا 2 سال یا به 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. همان طور که مشخص است، قانون برای جرم جعل به طور دقیق به مجازات آن اشاره کرده است تا جای شبهه و شکی باقی نماند. در این قسمت، به مصادیق جعل اسناد و مجازات آن‌ها اشاره می‌کنیم. اگر تمایل دارید تا از دانش حقوقی وکیل جعل استفاده نمائید، کافی است با یکی از بهترین وکلای جعل مجموعه حقوقی عدل دانو در ارتباط باشید و سوالات خود را درباره موضوع مد نظرتان مطرح نمایید.

جعل و استعمال اسناد رسمی

طبق ماده 525 ق.م.ا مصوب 1392، جعل احکام، امضاء، مهر، دست خط معاون اول رئیس جمهور، وزراء، مهر یا امضای اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس، مجلس خبرگان، قضات یا یکی از رؤسا، کارمندان و مسئولین دولتی از حیث مقام رسمی آنان، جعل مهر، تمبر یا علامت شرکت و موسسات و ادارات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی، جعل احکام دادگاه‌ها، اسناد و حواله‌های صادره از خزانه دولتی، جعل منگنه، علامت تعیین عیار طلا، نقره، جعل اسکناس رایج داخلی یا خارجی، اسناد بانکی مانند برات قبول شده از طرف بانک، چک‌های صادره از طرف بانک‌ها و سایر اسناد تعهد آور بانک؛ علاوه بر جبران خسارت وارده، حبس از 1 تا 10 سال را نیز به همراه دارد. مطالب مطرح شده در این قسمت جزء مهم ترین مصادیق جعل اسناد رسمی هستند.

طبق ماده 526 ق.م.ا. 1392 ، هر کس اسکناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد بانکی و یا اوراق بهادار یا حواله‌های صادره از خزانه را به قصد اخلال در وضع پولی یا بانکی یا اقتصادی یا بر هم زدن نظام و امنیت سیاسی و اجتماعی، جعل یا وارد کشور کند یا با علم به جعل از آن‌ها استفاده کند، اگر مفسد و محارب شناخته نشود، به 5 تا 20 سال حبس محکوم خواهد شد.

برخی از مصادیق جعل سند

در ادامه نیز، به برخی از مصادیق جعل و همین طور جرم جعل خواهیم پرداخت. پس اگر شما هم قصد دارید تا با مصادیق جرم جعل آشنا شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه بفرمایید.

 

مسئله جعل امضا نیز، یکی از مصادیق مهم جعل محسوب می‌شود که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات ذکر شده است. استفاده از یک وکیل جعل، می‌تواند به شما کمک کند که اگر به هر دلیلی درگیر این مسئله شدید، بتوانید تمامی حقوق خود را باز پس گیرید. هر کس اقدام به جعل مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تاییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور کند یا با علم به جعلی بودن از آن‌ها استفاده کند، به مجازات 1 تا 3 حبس محکوم خواهد شد. مجازات جعل مهر یا منگنه یا علامت یکی از ادارات یا موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی، یا استفاده از آن‌ها با علم به جعل، علاوه بر جبران خسارت، 6 ماه تا 3 سال حبس می‌باشد.

معمولا یکی از رایج ترین جعل‌هایی که صورت می‌گیرد، جرم جعل برای معافیت ازخدمت است.  مجرمین، سعی می‌کنند که وضعیت خود را برای ارائه گواهی پزشکی به مراجع قانونی مختلف، به اسم پزشک مربوطه جعل کنند. در این صورت، اگر این عمل از روی آگاهی انجام گرفته باشد، به جریمه نقدی 3 تا 6 میلیون ریال یا حبس از 6 ماه تا 1 سال محکوم خواهند شد. نکته‌ای که در این جا حائز اهمیت است، این است که تمامی مجازات‌های تعیین شده از جانب قانون، برای افرادی که اقدام به جعل سند می‌کنند، برای این است که جلوی چنین اقداماتی گرفته شود. به طور کلی، فلسفه وجود قوانین و مجازات‌های قانونی این است که مانع شکل گیری این مسائل شود. اگر پزشک، تصدیق نامه برخلاف واقع درباره شخص برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع قضائی بدهد، به حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا به 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

اگر فردی به جای دیگری، در آزمون‌های مختلف تحصیلی که در پایه‌های مختلف، اعم از مدارس راهنمایی و هنرستان و دانشگاه‌ها و غیره شرکت کند، حسب مورد مرتکب و داوطلب علاوه بر مجازات اداری و انتظامی ، به 200 هزار ریال تا 1 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. وکیل جعل، به شما کمک خواهد کرد تا به تمامی مسائل مربوط به جعل اشراف پیدا کنید و بتوانید از حق خود دفاع کنید. لازم به ذکر است که اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید وکیل را نماینده خود قرار دهید تا تمامی امور قانونی را برای شما انجام دهد و در نهایت حقوق شما را بگیرد. امتیاز این کار، این است که شما به هیچ عنوان درگیر مسائل نخواهید شد و دیگر نیازی نیست در جلسات شرکت نمایید، مگر دادگاه حضور شخص شما را لازم بداند.

برخی از مصادیق جرم جعل

وکیل جرم جعل

وکیل جعل یا وکیل جرم جعل، وکیلی است که به شیوه‌های اثبات جرم جعل آگاهی دارد. به وکیلی وکیل جرم جعل گفته می‌شود، که توانایی‌هایی همچون شناسایی اسناد و مدارک جعلی و جرم جعل معنوی و مادی در اسناد مادی را داشته باشد. وکیل جرم جعل، یک وکیل با تجربه است که می‌تواند با جمع آوری مدارک لازم از حق و حقوق موکل خود دفاع کند. سعی کنید وکیلی را انتخاب کنید که توانایی اثبات جرم جعل در دادگاه را داشته باشد و بتواند با ارائه راهکارهای لازم، شما را از این ماجرا نجات دهد.

 

بد نیست بدانید، وکیل جعل را باید با توجه به چه ویژگی‌ها و معیارهایی انتخاب کنید. وکیل جرم جعل‌، باید توانایی بالایی در تشخیص اسناد رسمی و جعلی داشته باشد. این وکیل، باید بتواند ادله لازم را برای دادگاه جمع آوری کند و حرف خود را به اثبات برساند. پیشنهاد می‌کنیم حتما از وکیل برای اثبات جرم جعل استفاده کنید. این وکیل، با تسلط کاملی که به قوانین دارد، می‌تواند بزرگ ترین کمک‌ها را به شما کند.

وکیل جرم جعل

 وکیل گروه حقوقی عدل دانو

دانستید که جرم جعل اسناد تا چه حد می‌تواند سنگین باشد. اما کسی که بتواند جرم جعل را اثبات کند، باید مهارت بالایی داشته باشد. حال که با اهمیت وکیل برای اثبات جرم جعل آشنا شدید، باید بهترین وکیل را برای پیشروی در پرونده خود انتخاب کنید. گروه حقوقی عدل دانو، با به کار گیری از بهترین وکلای کشور، آماده است تا در زمینه اثبات جرم جعل و موضوعات پیرامون آن به شما کمک کند. وکلای گروه حقوقی عدل دانو، از با تجربه ترین و با سابقه ترین وکلای سرزمین مان هستند. این وکلا، با تسلط کاملی که بر مراحل قانونی این کار دارند، می‌توانند با بررسی دقیق پرونده، بهترین دفاعیات را از شما در دادگاه ارائه کنند.

هزینه وکیل برای اثبات جرم جعل

حال که پاسخ تمامی سوالات خود در خصوص جرم جعل را گرفتید، بد نیست پاسخ آخرین سوال خود در خصوص این موضوع را نیز دریافت کنید. هزینه وکیل برای پرونده‌های جرم جعل، بستگی به سطح دشواری پرونده دارد. این که پیچیدگی پرونده تا چه مقدار باشد، باعث می‌شود شما بتوانید هزینه وکیل جعل را به دست آورید.

البته باید ببینید که وکیل انتخابی شما تا چه میزان مهارت و سابقه دارد. بد نیست نگاهی به پرونده‌های بررسی شده وکیل خود بیندازید و ببینید تا چه حد در کار خود موفق بوده است. وکلای پایه یک دادگستری، معمولا هزینه بیشتری برای حق‌الوکاله از شما درخواست خواهند کرد. مجموعه حقوقی عدل دانو، می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند و باعث کاهش هزینه‌های شما شود.

نتیجه گیری

در این مطلب از موسسه حقوقی عدلدانو، به یکی از مهم ترین مسائل حقوقی و کیفری پرداختیم و آن را از نقطه نظر علمی و حقوقی بررسی کردیم. همچنین به مجازات انواع جعل سند پرداختیم. مجازات جرم جعل اسناد، بستگی به نوع جعل دارد. در قانون بسته به نوع جعل، مجازات‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از جعل، استفاده از تجربیات یک وکیل جعل می‌باشد. چنین وکیلی، می‌تواند تمامی امور حقوقی را انجام دهد و اگر شخصی به دلیل جعل سند دچار خسارت شده باشد، این وکیل جعل به او کمک خواهد کرد تا به حقوق خود برسد.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.