تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

ثبت شرکت

ثبت کردن شرکت از ضروری ‌ترین اقدامات قانونی لازم برای شروع فعالیت‌های اقتصادی است. اقتصاد هر کشوری شامل مؤلفه‌های متفاوتی است که بالا بودن امتیاز هر یک از این مؤلفه‌ها، باعث موفقیت اقتصاد خواهد شد. حفظ و توسعه فعالیت‌های اقتصادی از مهم ‌ترین سیاست‌های اقتصادی است که پتانسیل بالایی در ایجاد و حفظ رشد اقتصادی پایدار دارد.  ثبت شرکت، دارای شرایط و قوانین خاص خود است و چالش‌هایی دارد که نیازمند وجود کارشناسان متخصص و متعهد است. برای کاهش هزینه ثبت شرکت و افزایش سرعت مراحل ثبت، می‌توان از موسسات خدمات ثبتی کمک گرفت. در این مطلب، قصد داریم در خصوص ثبت شرکت با شما صحبت کنیم. در صورت نیاز به وکیل نیز می‌توانید روی کمک وکلای موسسه حقوقی عدل دانو حساب کنید.

ثبت شرکت

بررسی جامع ثبت شرکت

در یک تعریف کامل و جامع از شرکت‌ها، می‌توان چنین گفت که همکاری و اجتماع دو یا چند شخصیت حقیقی در قالب یک شخصیت حقوقی که به ‌منظور انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری صورت می‌گیرد، باعث ایجاد ثبت شرکت است. شرکت‌ها در ایران دارای دسته ‌بندی‌هایی هستند که در اولین مرحله به دو بخش شرکت‌های تجاری و شرکت‌های غیر تجاری تقسیم می‌شوند.

ثبت شرکت، برای شروع فعالیت‌های اقتصادی به‌ صورت قانونی، دارای اهمیت بسیار زیادی است. ثبت شرکت به کسب‌ و کار و صاحبان کسب ‌و کار اعتبار قانونی و تجاری بالایی می‌دهد. بدون ثبت از نظر قانونی شرکت ها رسمیت ندارند. اهمیت این موضوع از این ‌جهت بالا است که اعتبار قانونی و تجاری، پتانسیل همکاری‌های اقتصادی بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. وجود پتانسیل‌ تجاری بالا برای همکاری‌های توسعه‌ای در کسب ‌و کارها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این، ثبت شرکت به ‌عنوان یک اقدام قانونی برای فعالیت‌های تجاری دارای مزایای بسیار زیادی است. از جمله مزایای ثبت شرکت می‌توان به امکان دریافت تسهیلات بانکی با شرایط تسهیل شده از سوی بانک‌های عامل کشور و حسابرسی و بازرسی‌های سازمان‌های نظارتی اشاره کرد. ذکر این نکته خالی‌ از لطف نیست که بدانیم، شرکت‌های تجاری در چند دسته متفاوت با کارکردها، مزایا و قوانین خاص خود قرار دارند که در ادامه به بررسی هر دسته خواهیم پرداخت.

بررسی جامع

 

شرکت سهامی

شرکت‌های سهامی را می‌توان در زمره پر کاربردترین شرکت‌های ثبت شده در ایران و حتی در کل جهان دانست. طبق قوانین تصویب شده توسط مجلس شورای اسلامی، ثبت شرکت سهامی در دو ساختار تعریف شده سهامی خاص و سهامی عام در دسترس است. شرکت‌های سهامی خاص همان‌ طور که می‌توان از نام آن‌ها متوجه شد، سهام شرکت را به شکل خصوصی میان سهام‌ داران خاص خود منتشر می‌کنند. علاوه بر این در رابطه ‌با انتخاب و انتصاب مدیرعامل، رئیس هیئت‌ مدیره و اعضای هیئت‌ مدیره، هم چنین بازرسان شرکت و مدیران اجرایی شرکت می‌توان گفت که به شکل خصوصی و به ‌دور از برگزاری مجامع عمومی انجام می‌شود.

شرکت سهامی

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی

 •       اظهارنامه در دو نسخه
 •       اساس نامه در دو نسخه
 •       داشتن فیش واریزی 35% از سرمایه
 •       فرم تعیین نام به ترتیب اولویت جهت انتخاب نام و فیش
 •       کپی برابر اصل کل مدارک سهام‌ داران، مدیران و بازرسان
 •       دو نسخه صورت‌ جلسه تکمیل شده توسط هیئت‌ مدیره
 •       داشتن اصل وکالت‌ نامه در صورتی‌ که ثبت شرکت توسط وکیل انجام شده باشد
 •       داشتن گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای هیئت‌ مدیره، مدیرعامل و بازرسان

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت‌های با مسئولیت محدود، از ساختارهای قانونی دیگری هستند که برای ثبت شرکت و شروع فعالیت‌های اقتصادی و تجاری می‌توان از آن‌ها بهره برد. در شرکت‌های با مسئولیت محدود، سرمایه شرکت و مؤسسان شرکت به سهام یا اوراق بهادار تبدیل نمی‌شود، بلکه هر شریک بر اساس سرمایه و وجوهی که وارد سرمایه شرکت می‌کند، دارای اختیارات، تعهدات، سود و ضرر و زیان خواهد شد. فرآیند انتخاب مدیر عامل، رئیس هیئت‌ مدیره، اعضای هیئت ‌مدیره، بازرسان و مدیران اجرایی شرکت با توجه ‌به مصوبات تعیین شده در اساسنامه تعیین خواهد شد.

برخی ازمدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در خصوص ثبت شرکت بدانید، جمع آوری مدارک مورد نیاز است. شما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، به مدارکی نیاز دارید تا بتوانید کار خود را انجام دهید. بدون جمع آوری مدارک مورد نیاز، نمی‌توانید کار ثبت را انجام دهید. در این قسمت، کارشناسان ما در گروه حقوقی عدل دانو، به معرفی تمامی مدارک مورد نیاز خواهند پرداخت. این مدارک عبارتند از:

 • تکمیل فرم تعیین نام
 • فتوکپی شناسنامه و کارت ملی اعضا و بازرسین
 • امضا دو جلد اساسنامه توسط شرکا
 • دو نسخه صورت‌ جلسه هیئت‌ مدیره که امضا شده توسط مدیران مجمع باشد.
 • تکمیل و امضاء دو برگ تقاضانامه شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا
 • تکمیل و امضاء دو برگ شرکت نامه شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا
 • دو نسخه صورت‌ جلسه مجمع‌ عمومی مؤسسین که به امضا شرکا و بازرسین رسیده باشد.

شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی جهت انجام امور تجاری بین 2 یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. به ‌طوری‌ که اگر دارایی و سرمایه شرکت برای پرداخت دیون و تعهدات شرکت کافی نباشد، هر یک از اعضای شرکت به ‌تنهایی مسئول پرداخت تمام دیون و تعهدات شرکت در مقابل افراد ثالث هستند. برای ثبت شرکت تضامنی، ذکر نام یکی از شرکا به دنبال نام شرکت اجباری می‌باشد، مانند شرکت تضامنی محمد و شرکا، علت این امر، اهمیت شخصیت شرکا و جلب اعتماد ثالث می‌باشد.

شرکت تضامنی

شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت تضامنی

برای ثبت هر شرکت باید مدارک ویژه آن را جمع آوری کنید. برای شرکت تضامنی نیز باید مدارک خاص خود را جمع آوری کنید. این مدارک عبارتند از:

 •       دو نسخه شرکت‌ نامه تکمیل شده
 •       دو نسخه تقاضانامه تكميل شده
 •       دو نسخه اساسنامه تکمیل شده
 •       دو نسخه صورت‌ جلسه هیئت‌ مدیره
 •       دو نسخه صورت‌ جلسه مجمع‌ عمومی موسسین
 •      ارائه اصل گواهي عدم سوء پيشينه مديرعامل و اعضاء هيئت مديره
 •       تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت کليه شرکا و مديران
 •       تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام‌های پيشنهادی و همچنين فيش واريزي
 •       اصل مجوز فعالیت از مراجع ذيربط در مواردي که ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد.
 •       اصل وکالت ‌نامه وكيل دادگستري در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذيرد.

شرکت مختلط سهامی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می‌شود. در ادامه مطلب قصد داریم مهم ترین مدارکی که باید برای ثبت آن جمع آوری کنید را برایتان بیاوریم.

 •       اسامی مدیر یا مدیران شرکت
 •       یک نسخه مصدق از اساسنامه
 •       یک نسخه مصدق از شرکت نامه
 •       نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت، حاکی از تعهد پرداخت تمام سرمایه و پرداخت واقعی لااقل ثلث از آن سرمایه

بررسی مزایای ثبت شرکت

ثبت شرکت‌ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند اما نباید از پرداخت مالیات ‌بر درآمد سالیانه شرکت‌ها غافل شد. البته در نظر داشته باشید که پرداخت مالیات، نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی کشور، انجام وظایف شهروندی و عمل به تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی دارد.

با توجه‌ به نکات ذکر شده در رابطه ‌با ثبت شرکت‌ها، می‌توان چنین گفت که ثبت شرکت می‌تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی کل کشور داشته باشد.

انجام این کار علاوه بر موارد ذکر شده، مزیت‌های دیگری نیز برایتان به همراه خواهد داشت. برای مثال، هر زمانی که شرکت ثبت شود، قراردادهای منعقد شده بین شرکت رسمی است و حتی با گذشت زمان، هیچ یک از شرکا نمی‌توانند تصمیمی خلاف آن را به ثبت برسانند.

بررسی مزایا

 

ثبت شرکت و کسب اعتبار تجاری

فعالان تجاری و کسب‌ و کارهایی که فعالیت‌های اقتصادی اعم از تولید، توزیع و فروش محصولات را انجام می‌دهند، می‌توانند به پشتوانه قانون و با کمک ثبت شرکت، اعتبار بسیار بالایی در زمینه‌های تجاری مختلف صنعت خود پیدا کنند و نقش اثرگذاری در صنعت داشته باشند. قطعا می‌توان گفت که ثبت شرکت، اطمینان خاطر بسیار خوبی برای مصرف‌کنندگان، شریکان تجاری و تأمین‌کنندگان به ارمغان می‌آورد.

به کمک ثبت شرکت، علاوه بر کسب اعتبار تجاری و مزایای حاصل از آن، می‌توانید بازاریابی بسیار خوبی همراه با برند سازی مناسب برای محصولات یا خدمات خود داشته باشید. بازاریابی، برند سازی و به ‌طور کلی دیده ‌شدن در دنیای امروز، برای کسب‌ و کارها بسیار حائز اهمیت است و نقش مهم و اثر گذاری در موفقیت کسب‌ و کارها و فعالیت‌های اقتصادی دارد.

ثبت شرکت و کسب اعتبار تجاری

ثبت شرکت و افزایش اعتبار حقوقی

در رابطه‌ با مسائل تجاری کسب‌ و کارها و البته مسائل حقوقی، اعتبار حقوقی در قراردادهای فی ‌مابین دو یا چند شرکت، جهت همکاری و توسعه اقتصادی، نقش مهمی دارد. ثبت شرکت، پتانسیل بسیار بالایی در افزایش قراردادهای تجاری ایجاد می‌کند. یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، این است که زمانی که یک کسب‌ و کار و فعالیت اقتصادی به‌ عنوان یک شرکت ثبت می‌شود، یکی از مراحل ثبت شرکت مذکور، دریافت کد اقتصادی می‌باشد و البته شرکت ثبت شده یک شناسه ملی نیز دریافت خواهد کرد که این 2 شماره، در تمامی قراردادهایی که توسط این شرکت تنظیم و منعقد می‌شوند یا شرکت یک طرف قرارداد باشد، درج خواهد شد.

با توجه ‌به موارد گفته شده در رابطه‌ با این موضوع، درک این مسئله بسیار راحت است که شرکت‌هایی که دارای این کدها بوده و در قراردادشان درج می‌شود، شناخته شده و دارای اعتبار حقوقی هستند و همچنین برای اطمینان خاطر طرفین، آن‌ها می‌توانند با استعلام این کدها از وضعیت مالیاتی و اعتباری شرکت مذکور با خبر شوند، سابقه فعالیت شرکت و حتی میزان سابقه مدیران شرکت را ببینند و به ‌راحتی به شما اطمینان پیدا کنند.

ثبت شرکت و افزایش عقد قراردادهای بزرگ

با توجه ‌به ثبت شرکت و کسب اهلیت قانونی و قضایی، تنظیم و عقد قراردادهای بزرگ تجاری دور از ذهن نیست. شرکت در مزایده‌ها و مناقصه‌های داخلی و بین‌المللی، بزرگ ‌ترین فرصتی است که کسب‌ و کارها به قراردادهای تجاری بزرگ دسترسی پیدا کنند و این امر تنها با ثبت شرکت و کسب سوابق تجاری و مالیاتی مناسب امکان‌ پذیر است.

ثبت شرکت و تأمین سرمایه

تامین سرمایه در گردش، یکی از چالش‌هایی است که تمامی فعالان اقتصادی و کسب و کارها با آن دست به گریبان هستند و دیر یا زود با آن مواجه خواهند شد. در برهه‌ای از زمان، برای اصلاحات اساسی کسب و کار، از جمله اصلاح ترازنامه، اصلاح صورت‌های مالی و پرداخت بدهی‌های مالی یا توسعه اقتصادی و تجاری کسب و کار، نیازمند تامین سرمایه و افزایش سرمایه خواهید بود. ثبت شرکت، پتانسیل جذب سرمایه و تامین مالی و اقتصادی بسیار بالایی را ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، می‌توان با انتقال مالکیت بخشی از سهام شرکت یا انعقاد قرارداد همکاری با شرکت‌های دیگر، سرمایه بسیار مناسبی را برای توسعه اقتصادی کسب و کار جذب کرد.

تقریباً این واقعیت برای تمام صاحبان کسب ‌و کار اثبات شده است که در برخی موارد در روند کار، نیاز به سرمایه بیشتر و تأمین مالی حجیم ‌تری داریم که آن هم از توانایی‌های مالی شرکت خارج باشد و نداشتن سرمایه کافی هم ممکن است این فرصت‌ها را از شما بگیرد. یکی دیگر از مزیت هایی که ثبت شرکت دارد، داشتن امکان افزایش سرمایه در چهارچوب برخی از اقدامات قانونی است.

گروه حقوقی عدل دانو

حال که اطلاعات لازم در خصوص ثبت شرکت را به دست آوردید و دانستید که انجام این کار چه اهمیتی می‌تواند داشته باشد، لازم است تا اقدام به ثبت کنید. اما چه کسی می‌تواند کار ثبت را انجام دهد. همان طور که اشاره کردیم، ثبت شرکت کاری پیچیده است که نیاز به گذراندن مراحل مختلف دارد. هر کسی نمی‌تواند به راحتی و با داشتن اطلاعات محدود از پس این کار برآید. هر شرکت فرآیند خاص خود را برای ثبت سپری می‌کند. شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک موسسه حقوقی این کار را به راحت ترین شکل ممکن و بدون هیچ مشکلی انجام دهید. کافی است پروسه ثبت را به یک موسسه حقوقی معتبر بسپارید. اما چگونه می‌توان یک موسسه حقوقی معتبر را برای این کار انتخاب کرد؟

موسسه حقوقی عدل دانو آماده است تا تمامی مراحل ثبت انواع شرکت‌ها را برایتان انجام دهد. کارشناسان ما به صورت 24 ساعته آماده هستند تا در خصوص ثبت شرکت راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند. با کمک کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو، می‌توانید به صورت شبانه روزی پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید. ثبت انواع شرکت‌ها و طی کردن فرآیند قانونی آن با گروه حقوقی عدل دانو ممکن خواهد شد. بنابراین بهتر است به جای هدر دادن وقت و پیگیری کارها بدون آگاهی، با کمک گرفتن از یک موسسه حقوقی معتبر همچون گروه حقوقی عدل دانو، کارهایتان را به راحت ترین شیوه ممکن انجام دهید.

ثبت شرکت و نکات پایانی

ثبت شرکت یک اقدام راهبردی در راستای توسعه اقتصادی کسب ‌و کار و گسترش فعالیت‌های تجاری است. این کار شرایط و فرآیندهای خاص خود را دارد و نیازمند وجود کادر حقوقی متخصص و متبحر است. شما می توانید برای این کار از یک موسسه ثبت شرکت کمک بگیرید. گروه حقوقی عدل دانو اماده است به شما برای انجام تمامی مراحل ثبت شرکت به شما کمک کند.

در این مطلب، هر آن چه را که لازم بود در خصوص ثبت شرکت به شما گوشزد کردیم. کارشناسان ما سعی کردند تمامی اطلاعات مورد نیاز در این خصوص را برایتان به اشتراک بگذارند. با مطالعه دقیق این مطلب می‌توانید به راحتی با ثبت شرکت آشنا شوید و بدانید که چه اقداماتی برای انجام این کار لازم است. اگر سوالی در این زمینه داشتید، می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان ما و سپری کردن جلسات مشاوره حقوقی، پاسخ سوال خود را دریافت کنید. در صورت نیاز نیز می توانید از وکیل ثبت شرکت مجموعه مهاجرتی بالدانو استفاده کنید.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.