تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

ثبت برند

ثبت برند، همیشه یکی از چالش‌هایی است که صاحبان کسب ‌و کار و فعالان اقتصادی با آن رو به رو هستند و سؤالات زیادی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. در ساده ‌ترین شکل ممکن، می‌توان گفت که برند، یک علامت اختصاصی و اختصاری برای معرفی محصولات یا خدمات ارائه شده از طرف کسب ‌و کارها است. برند سازی و بازاریابی وابسته به برند، یکی از مهم ‌ترین دلایل صاحبان کسب ‌و کار برای ثبت آن است. برند سازی تأثیر به سزایی در توسعه و فروش محصولات کسب ‌و کارها دارد و از این ‌جهت بسیار قابل ‌توجه و دارای اهمیت است. برای تسهیل در امور حقوقی و ثبت برند شرکت، می‌توان از خدمات گسترده موسسه ثبت برند استفاده کرد. در این مطلب از گروه خدمات ثبتی عدلدانو، قصد داریم در خصوص این موضوع با شما صحبت کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا هر آن چه را که لازم است در این خصوص بدانید.

ثبت برند

ثبت برند و بررسی ویژگی‌های برند مناسب

همان ‌طور که پیش ‌تر ارائه شد، ثبت برند برای کسب ‌و کارها بسیار حائز اهمیت است. از مهم‌ ترین اقداماتی که برای ثبت برند باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، می‌توان به انتخاب نام مناسب برای برند کسب‌ و کار اشاره کرد. یکی دیگر از مهم ‌ترین اقدامات، بررسی قوانین مربوط به حوزه ثبت برند و اخذ استعلامات لازم از مراجع قانونی است.

مهم‌ ترین هدفی که یک برند باید دنبال کند، ایجاد ارتباط بصری قدرتمند و اثر گذار با مخاطبان هدف است. برندها باید حاوی اطلاعات مفید و جامعی، اعم از مشخصات کسب ‌و کار، اهداف و ارزش‌های کسب ‌و کار، حوزه فعالیت و خدمات کسب‌ و کار باشند. مهم ‌ترین ابزار یا در تعریفی کامل‌ تر، قدرتمندترین ابزار یک برند، ظاهر آن است و اگر برند مذکور از لحاظ ظاهری آن‌ گونه که باید، عملکرد مناسب و توانایی ایجاد ارتباط بصری با مخاطبان را نداشته باشد، چه‌ بسا که منجر به شکست برنامه‌ ریزی‌‌های کسب‌ و کار شده و زیان‌های اقتصادی و تجاری جبران ‌ناپذیری را ایجاد کند.

ثبت برند و بررسی ویژگی های برند مناسب

مزیت های ثبت برند

ثبت برند و علامت تجاری یکی از مهم ‌ترین اقداماتی است که صاحبان کسب ‌و کارها برای اعتبار بخشیدن به کسب ‌و کار خود از آن بهره می‌برند. ثبت برند دارای مزیت‌های بسیار زیادی است که در ادامه به بررسی تمام موارد آن خواهیم پرداخت. اولین و جذاب‌ ترین ویژگی ثبت برند برای کسب ‌و کارها و انجام فعالیت‌های اقتصادی را قطعاً می‌توان برقراری ارتباط عمیق با مصرف‌ کنندگان هدف و ایجاد حس اطمینان در آن‌ها دانست. علاوه بر این، ثبت برند باعث ایجاد تفاوت بسیار در ارائه خدمات و محصولات شما نسبت به کسب ‌و کارهای دیگر می‌شود. نکته مهم دیگر که توجه بسیار کم تری به آن می‌شود این است که کسب‌ و کارها با ثبت برند سعی در معرفی خود به کوتاه‌ ترین و مؤثر ترین شکل ممکن به مصرف‌ کنندگان هدف دارند.

کسب‌ و کارها با برند خود، سعی در دنبال‌ کردن اهداف خود دارند. یکی دیگر از مهم ‌ترین این اهداف را می‌توان تسهیل فرآیند بازاریابی و تبلیغات دانست. هنگامی‌ که کسب ‌و کاری برند خود را به شکلی کاملاً هدفمند و معتبر ثبت می‌کند، پتانسیل بالایی برای فعالیت‌های رسانه‌ای و بازاریابی در آن کسب ‌و کار ایجاد می‌شود. استفاده درست از این پتانسیل، باعث موفقیت بسیار چشمگیری در کسب ‌و کار خواهد شد.

همان‌ طور که قبل‌ تر به آن اشاره داشتیم، ثبت برند یکی از مهم ‌ترین اقداماتی است که صاحبان کسب‌ و کارها و فعالان اقتصادی برای رشد و توسعه فعالیت‌های خود از آن بهره می‌برند. مهم ‌ترین مزیتی که انجام این کار برای شما ایجاد می‌کند، حفاظت از کیفیت خدمات و محصولات ارائه شده از سوی کسب ‌و کار شما است. مخاطبان و مصرف‌ کنندگان هدف را که تلاش در ایجاد ارتباط عمیق و دریافت اعتماد از سمت آن‌ها دارید، می‌توانید با ثبت برند جذب کنید. علاوه بر این موارد گفته شده، خالی ‌از لطف نخواهد بود که بدانید با ثبت برند برای کسب‌ و کار خود، در واقع راه نفوذ سود جویان را می‌بندید و اجازه دسترسی به مخاطبان و مصرف‌ کنندگان خود را از آن‌ها سلب می‌کنید.

بررسی مراحل ثبت برند

حال که با موضوع ثبت برند آشنا شدید و دانستید که ثبت برند شرکت می‌تواند چه مزایا و اهمیتی را داشته باشد، باید بدانید چگونه می‌توانید برند شرکت خود را ثبت کنید. برای آشنایی با این موضوع لازم است تا مراحل ثبت برند را بشناسید. کارشناسان ما در مجموعه حقوقی عدل دانو، به معرفی تک تک مراحل ثبت برند خواهند پرداخت. به ادامه مطلب توجه کنید تا با شناخت این مراحل بدانید برای ثبت برند باید چه سلسله اقداماتی را پشت سر بگذارید.

بررسی مراحل

 

انتخاب نام مناسب برای برند

جذاب ‌ترین مرحله، انتخاب نام و علامت است. در صورتی ‌که با یک نام در حال فعالیت هستید و قصد دارید همان را ثبت کنید، باید به مرحله دوم بروید. اما در صورتی ‌که هنوز نام تجاری خود را انتخاب نکرده‌اید باید به دو نکته توجه کنید: این نام که برای برند خود انتخاب می‌کنید، نباید قبلاً ثبت شده باشد و باید قابلیت ثبت نیز داشته باشد. یعنی جزء نام‌هایی که قابلیت ثبت ندارند، نباشد.

اولین مرحله برای ثبت برند، انتخاب نام مناسب است. تا زمانی که این مرحله را پشت سر نگذارید، نمی‌توانید وارد مراحل دیگر شوید. بنابراین اگر قصد دارید یک نام مناسب برای برند خود انتخاب کنید، بهتر است این دو مورد ذکر شده را مورد توجه خود قرار دهید.

انتخاب نام مناسب برای برند

استعلام نام مورد نظر و جمع آوری و آماده سازی مدارک لازم برای ثبت برند

پس از انتخاب نام برند، شاید از دید خودتان برندی که برای شرکت یا واحد صنعتی، تولیدی یا خدماتی خود در نظر گرفته‌اید، برند خاص و منحصر به‌ فردی باشد و تا به ‌حال مشابه آن را ندیده باشید؛ اما شما نمی‌توانید این ادعا را داشته باشید که تمام برندهای ثبت شده در حوزه فعالیت خود را جهت مشابهت با نامی که انتخاب می‌کنید حتما باید استعلام شود تا تک بودن آن ثابت شود.

اسکن این مدارک باید ابتدا هنگام نام‌ نویسی در سایت اداره مالکیت معنوی بارگذاری گردد.  پس از این که تایید اولیه در سایت انجام شد، باید نسخه فیزیکی مدارکتان را به اداره ثبت تحویل بدهید. قبل از این مرحله تحویل مدارک الزامی نیست.

ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت معنوی

پس از آماده ‌سازی مدارک لازم، در حقیقت پروسه ثبت برند تجاری شروع می‌شود و وارد وب‌ سایت مالکیت معنوی کشور می‌شوید.

پس از بررسی اظهار نامه شما در مدت 10 الی 15 روز، در صورتی ‌که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می‌شود. در این قسمت شما باید هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند را پرداخت کنید.

مراجعه حضوری به اداره مالکیت و پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

در صورتی ‌که شخصی نسبت به ثبت برند شما اعتراض نداشته باشد، بعد از گذشت 30 روز از چاپ روزنامه رسمی، اظهار نامه ثبت شده از طرف کارشناسان مورد تایید واقع می‌شود. این موضوع با ارسال پیامک به اطلاع شما خواهد رسید. پس از دریافت پیامک تایید، لازم است به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی کشور مراجعه نمایید و اقدام به تشکیل پرونده کنید. به یاد داشته باشید که بایستی اصل یا کپی برابر اصل شده تمامی مدارکی را که به هنگام ثبت آنلاین اظهار نامه آپلود کرده‌اید به همراه داشته باشید.

پس از این که مراحل بالا را به اتمام رسانید، باید حق الثبت را پرداخت کنید تا برند در سامانه برایتان ثبت شود. بعد از انجام این کارها نیاز است تا موضوع را به اطلاع عموم مردم برسانید.

اخذ گواهی 10 ساله ثبت برند

مرحله نهایی، تحویل گرفتن گواهی 10 ساله برند است. با این گواهی می‌توانید مطمئن شوید که برند ویژه شما حداقل به مدت 10 سال ثبت شده است.

علائم تجاری ممنوعه برای ثبت برند

برای این که کار ثبت برند را انجام دهید، باید بدانید که انتخاب چه برندهایی مجاز و انتخاب چه برندهایی غیر مجاز است. برای این که در ثبت برند با مشکل مواجه نشوید، کارشناسان ما در مجموعه حقوقی عدل دانو به معرفی علائم تجاری ممنوعه پرداخته‌اند تا شما زمانی را برای این کار از دست ندهید. انتخاب علامت تجاری در کشورمان تابع قوانین خاصی است که برای ثبت، باید آن‌ها را رعایت کنید. اما این قوانین کدامند؟

استفاده از پرچم رسمی کشورمان با علامت مخصوص جمهوری اسلامی، آرم‌های دولتی، علامت هلال احمر، علائمی که مخل انتظامات عمومی باشد، علامت تجاری موسسه‌های رسمی کشور مثل همراه اول و استفاده از پرچم‌های منتسب به کشورمان، جزء علائم تجاری ممنوعه است که نمی‌توانید آن‌ها را ثبت کنید. البته باید به این موارد ذکر شده، استفاده از برخی واژه‌ها را نیز اضافه کرد. استفاده از برخی واژه‌های عام و واژه‌های توصیف کننده برای برند، قابل ثبت نخواهد بود. برای مثال، کلمه رایانه به خاطر این که یک واژه عام است، از استفاده از آن برای ثبت برند جلوگیری می‌شود. با استفاده از واژه‌های توصیف کننده نیز نمی‌توانید برند خود را ثبت کنید. برای مثال استفاده از کلمه زیبا ترین باعث عدم ثبت خواهد شد.

توجه به چند نکته برای ثبت برند

زمانی که برند موسسه شما با یک موسسه دیگر بسیار شبیه به هم باشند، به طوری که نتوان تفاوت‌های آن‌ها را از یک دیگر تشخیص داد، نمی‌توانید برند خود را ثبت کنید. برای ثبت برند، باید یک علامت به خصوص برای خود در نظر بگیرید. علامتی که شباهت زیادی به برندهای شرکت‌های دیگر نداشته باشد. علامت تجاری که برای ثبت برند انتخاب می‌کنید، نباید به هیچ شکلی متعلق به برند و موسسه دیگری باشد. برخی افراد از روش‌های گمراه کننده استفاده می‌کنند. برای مثال از ترجمه برند دیگری استفاده می‌کنند. این برندها قابل ثبت نخواهند بود. یکی دیگر از نکاتی که در خصوص ثبت برند باید به آن توجه کنید، تطبیق لوگو با خدمات ارائه شده است. برای این که به این موضوع بیشتر پی ببرید، به مثالی که در ادامه برایتان می‌آوریم توجه کنید.

شما نمی‌توانید برای ثبت برند شرکتی که در حوزه لبنیات فعالیت می‌کند، از تصویر درخت خرما یا زنبور عسل استفاده کنید. لوگوی انتخابی باید با موضوع فعالیت مطابقت داشته باشد. زمانی که شما از این لوگو استفاده می‌کنید، مشتریان یا مصرف کنندگان دست به خریدهای اشتباهی می‌زنند. سعی کنید برای انتخاب لوگو و ثبت برند توجه به عرف جامعه، اخلاق حسنه، رعایت مسائل مذهبی،  عفت عمومی و مسائل اخلاقی را در نظر بگیرید. شرکت‌هایی که برای ثبت برند به این نکات توجه می‌کنند معمولا راحت تر و بدون مشکل ثبت می‌شوند.

توجه به چند نکته

 

چرا ثبت برند در کشورمان طولانی است؟

مدت زمانی که اشخاص برای ثبت برند وشرکت صبر می‌کنند، جزء موضوعات مهمی است که باید در خصوص آن بدانید. ثبت برند در کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر طولانی است.

ثبت برند در کشورمان بنا به چند دلیل پروسه طولانی را دنبال می‌کند. یکی از دلایل بسیار مهم، نبود اداره مالکیت معنوی در همه شهرها است. اداره ثبت شرکت‌ها در همه شهرهای ما وجود دارد. اما وظیفه ثبت طرح‌های صنعتی و علائم تجاری بر عهده اداره مالکیت معنوی است. این اداره تنها در پایتخت کشورمان وجود دارد. نبود آن در شهرستان‌های کشور سبب شده پروسه ثبت برند در کشورمان در مقایسه با کشورهای دیگر طولانی باشد، زیرا باید تمامی اظهار نامه‌ها از سراسر کشورمان به پایتخت ارسال شود. البته باید این را نیز در نظر بگیرید که در اداره مالکیت معنوی، تعداد کارشناسان هم محدود است. به همین دلیل و به خاطر حجم انبوهی از اظهار نامه‌های ارسالی، ممکن است ثبت برند در کشورمان بیش از اندازه طول بکشد.

طبقه بندی علامت تجاری چگونه است؟

انتخاب طبقات صحیح، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای ثبت برند انجام دهید. ثبت علامت تجاری نیاز به انتخاب صحیح طبقات دارد. اما طبقه بندی علامت تجاری چگونه انجام می‌شود؟ طبقه بندی علامت تجاری در کشورمان با توجه به مجوز فعالیت انجام خواهد شد. هر علامت تجاری با توجه به محدوده مجوز فعالیت خود دسته بندی می‌شود. طبقات 1 تا 35 مربوط به کالاها و محصولات است و طبقات 35 تا 45 نیز مربوط به خدمات است.

برند ثبت شده تا چه زمان اعتبار دارد؟

در قسمت‌های قبل اشاره کوچکی به این موضوع داشتیم و گفتیم که برند ثبت شده از تاریخ اظهار نامه 10 سال اعتبار دارد. پس از این که این 10 سال به اتمام رسید، شما یک مهلت 6 ماهه برای تمدید این اعتبار خواهید داشت. در صورتی که در طول این 6 ماه برای تمدید اقدام کنید، برند مربوطه تا 10 سال دیگر اعتبار خواهد داشت و به عنوان برند شما شناخته می‌شود. اما شاید برایتان سوال باشد که در صورت عدم تمدید در این 6 ماه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورتی که شما در طول این بازه زمان 6 ماهه، برای تمدید برند خود اقدام نکنید، هر شخصی که علاقه مند به این برند باشد، می‌تواند بدون مشکل از آن استفاده کند. سعی کنید در وقت مشخص، برند خود را تمدید کنید و اجازه ندهید مهلت به اتمام برسد. شما باید در زمان مقرر شده با پرداخت هزینه‌های مربوطه، کار ثبت برند و تمدید آن را انجام دهید.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

هزینه‌ها همواره جزء مسائل مهم در مورد ثبت برند بوده‌اند. این که شما بدانید باید برای انجام این کار چه هزینه‌ای را در نظر بگیرید، اهمیت بالایی دارد. هزینه ثبت برند در کشورمان در چند دسته تقسیم بندی می‌شود. نمی‌توان گفت هزینه انجام این کار یک عدد مشخص است. شما باید ابتدا اطلاعات کافی در مورد هزینه‌های مختلفی را به دست آورید تا بتوانید هزینه ثبت را حساب کنید. شما برای ثبت برند، باید هزینه‌هایی شامل ثبت اولیه اظهار نامه در سایت، روزانه رسمی نوبت اول و نوبت دوم و حق‌الثبت برند را در نظر بگیرید. این موارد ذکر شده جزء مهم ترین موضوعاتی‌اند که باعث مشخص شدن هزینه‌هایتان می‌شوند.

البته باید یک نکته دیگر را نیز برای تخمین هزینه ثبت در نظر بگیرید و آن هم استفاده کردن یا نکردن از وکیل است. این هزینه‌های ذکر شده در حالی‌اند که شما بدون نیاز به وکیل تمامی کارها را انجام دهید. در صورتی که کارها را به یک موسسه حقوقی واگذار کنید، باید هزینه‌هایی که یک موسسه برایتان در نظر می‌گیرد را نیز اضافه کنید. خوب است بدانید هزینه‌های وکیل شامل چه مواردی می‌شود. این هزینه‌ها عبارتند از: حق الوکاله وکیل و حق‌الزحمه موسسه. در صورتی که کار ثبت برند را به یک موسسه واگذار می‌کنید، باید به این موارد نیز توجه کنید. البته با وجود موسسه حقوقی عدل دانو، دیگر لازم نیست نگران هزینه‌های ثبت برند باشید. وکلای ما در گروه حقوقی عدل دانو، با داشتن مناسب ترین تعرفه، به خاطر شرایط نابسامان اقتصادی، به شما کمک می‌کنند تا هزینه‌هایتان را به حداقل برسانید. بنابراین اگر به دنبال ثبت برند در کشورمان هستید، می‌توانید صفر تا صد این کار را به موسسه حقوقی عدل دانو بسپارید تا بدون هیچ مشکل و از همه مهم تر با مناسب ترین هزینه، تمامی کارهایتان پیگیری و انجام شود. البته باید در آخر این را نیز اضافه کنیم، تا خیلی دقیق موضوع ثبت برند برایتان حل شود؛ هزینه ثبت، طبق برندی که قصد ثبت آن را دارید، اندکی تغییر خواهد داشت. برند با توجه به حوزه‌ای که در آن دسته بندی می‌شود، قیمت متفاوتی برای ثبت خواهد داشت. برای مثال قیمت ثبت برند در حوزه تغذیه با پوشاک یا حتی مواد شوینده متفاوت است.

هزینه ثبت برند چقدر است

خلاصه و جمع‌بندی

ثبت برند به ‌عنوان یک ضرورت اجتناب ‌ناپذیر برای موفقیت کسب ‌و کارها در عرصه بازاریابی و فروش محصولات و خدمات است. انجام این کار و طی‌ کردن فرآیندهای موجود برای ثبت برند، بسیار سخت و دشوار است و نیازمند تسلط بر توانایی‌های حقوقی و قضایی در این زمینه است. فعالیت‌های حقوقی و پیگیری‌های قضایی، زمان ‌بندی‌ها و شرایط خاص خود را دارند و از این جهت می‌توان گفت که تسلط بر امور حقوقی و ثبتی بسیار حائز اهمیت است. البته باید در نظر داشت که امروزه تعدد شرکت‌ها و موسسات حقوقی در امور ثبتی، اعم از امور ثبت برند، ثبت شرکت، ثبت اختراع، ثبت لوگو و دیگر امور، باعث ایجاد حس اطمینان و آسودگی در ذهن مخاطبان شده است.

هر چند ذکر این نکته خالی ‌از لطف نیست که بدانید تعداد مؤسسات و شرکت‌هایی که در انجام وظایف خود بسیار دقیق و متعهد هستند، انگشت‌ شمار است و سپردن چنین مسئولیت مهمی به هر شرکتی بدون شناخت، می‌تواند دارای عواقب جبران‌ ناپذیر اقتصادی و تجاری باشد. توجه به سوابق شرکت‌ها و مؤسسات فعال در حوزه ثبت و امور حقوقی، می‌تواند از خسارات احتمالی به بهترین شکل جلوگیری کند. با استفاده از خدماتی که شرکت‌ها و مؤسسات معتبر در زمینه‌های مذکور به شما ارائه خواهند داد، می‌توانید توسعه و پیشرفت برند و کسب ‌و کار خود را شاهد باشید.

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.