تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

استرداد جهیزیه

جوانان، اکثرا رویای ازدواج را در سر دارند و خیال‌پردازی‌ های بسیاری در مورد ازدواج انجام می‌دهند. برای افراد جوان و در شرف ازدواج که قصد شروع زندگی زناشویی را دارند، فکر کردن درباره طلاق و اینکه ممکن است روزی آن ها هم نیاز به جدایی داشته باشند و یا اقدام به این کار کنند بسیار دور از ذهن است.  بااین‌حال؛ مشکلات، بخشی از زندگی انسان‌ها هستند و مشکلات عاطفی بخشی از زندگی زناشویی. گاهی اوقات، زوجین چاره‌ای جز طلاق و پایان‌ دادن به زندگی مشترک خود ندارند و با این کار سعی بر حل مشکلات دارند. اما باید نکاتی را پیرامون این موضوع مانند استرداد جهیزیه را بدانند. استرداد جهیزیه یکی از مسائل شایع بعد از طلاق است که قصد داریم در این مطلب برایتان توضیح دهیم. تقاضای بازگرداندن جهیزیه که توسط زوجه انجام شود را استرداد جهیزیه می گویند. تا انتهای این مطلب با موسسه حقوقی عدل دانو همراه باشید تا به خوبی با این موضوع آشنا شوید. همچنین می‌توانید پرسش های خود را با وکیل خانواده بالدانو به صورت آنلاین یا تلفنی مطرح کنید.

استرداد جهیزیه

جوانب مختلف طلاق

از جنبه شخصی، طلاق باعث بروز مشکلات و ناراحتی‌های روحی، استرس و اضطراب، مشکلات عاطفی و دیگر مسائل همچون استرداد جهیزیه می‌شود. در جنبه اجتماعی نیز، باعث بروز پدیده‌ای به نام کودکان طلاق، کم‌شدن جمعیت و باروری، از بین‌ رفتن انگیزه و شادی و …. می‌شود. چه قبل از ازدواج و شروع زندگی مشترک باشد و چه بعد از طلاق و پایان رابطه؛ تسلط و آگاه بودن بر حقوق شخصی می‌تواند کمک بسیار زیادی در فرآیند های تصمیم‌گیری به افراد بکند. در دادگاه‌ های خانواده و شوراهای حل اختلاف، روزانه افراد زیادی برای شروع طلاق و پیگیری روند طلاق اقدام می‌کنند که بیشتر این افراد به علت عدم تسلط و آگاهی بر حقوق خود، معمولاً دچار نگرانی‌ها و اضطراب‌ هایی می‌شوند. یکی از این مسائل مهم، استرداد جهیزیه است.

به پایان یافتن ازدواج و رابطه زناشویی میان زوجین، بعد از طی شدن فرآیند و تشریفات قانونی، طلاق می گویند. البته طلاق نتایج و اثرات قانونی و حقوقی همچون، استرداد جهیزیه را در پی دارد. طلاق به معنای پایان وظایف مشترک و متقابل یک ازدواج است. عوامل بسیار مهم اجتماعی و شخصی در ایجاد و گسترش پدیده‌ای مانند طلاق و جدایی نقش دارند. وجود تنش و ناسازگاری بین زوجین و رابطه زناشویی نامناسب، از عمده دلایل طلاق به شمار می‌آید. همچنین در برخی از افراد، جدایی ناگهانی از همسر، باعث ایجاد تنش و اضطراب می‌شود. از طرفی، ممکن است برخی افراد با این موضوع مشکلی نداشته باشند و حتی خوشحال شوند. از نظر اقتصادی، طلاق آسیب جدی‌تر و بیشتری به زنان غیر شاغل نسبت به مردان وارد می‌کند.

جوانب مختلف طلاق

آثار طلاق در فرزندان

قبل از اینکه به موضوع استرداد جهیزیه وارد شویم، باید جوانب مختلف طلاق را بشناسید. در قسمت بالا جوانب گوناگون طلاق را شناختید حال باید آثاری که این مسئله بر فرزندان می گذارد را بشناسید. طلاق بین زوج‌ هایی که دارای فرزند هستند، تبعات بیشتری دارد. از جمله این آثار، واردشدن آسیب‌های جدی به کودکان است. البته، کودکانی که پدر و مادر آن ها جدا نشده اند، اما رضایت چندانی از ازدواج و رابطه خود ندارند، مانند کودکانی که والدین آن ها از هم جدا شده‌اند، تحت تأثیر مشکلات عاطفی و روحی قرار می‌گیرند.

از مشکلاتی که گریبان‌ گیر کودکان با شرایط گفته شده می‌شود، می‌توان به اضطراب، افسردگی و نگرانی‌های عاطفی اشاره کرد. البته کودکان بزرگ‌تر، درک بهتری از جدایی و فرآیند طلاق دارند و طبیعتاً دچار آسیب‌های کمتری می‌شوند. کودکانی که در خانواده خود طلاق را دیده‌اند، نسبت به آینده خود نگرانی‌ های بسیاری دارند و از اثرات طلاق بر آینده خود مضطرب هستند و علاوه بر این؛ ممکن است دچار احساس تنهایی بسیار شدیدی شوند. حال باید در خصوص اثرات دیگر طلاق نیز اطلاعات لازم را کسب کنید. در ادامه کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو به چیستی استرداد جهیزیه خواهند پرداخت.

آثار طلاق در فرزندان

استرداد جهیزیه چیست؟

در یک تعریف کلی و استاندارد از استرداد جهیزیه، می‌توان چنین گفت که جهیزیه مجموعه‌ای از اموال و اسباب منزل است که برای شروع زندگی مشترک زوجین، معمولا توسط زن، تهیه و خریداری می‌شود. اگر زوجین تصمیم به جدایی و طلاق داشته باشند و زن خواهان گرفتن تمام اموال و اسباب خریداری شده توسط خودش باشد، به این فعل، استرداد جهیزیه می‌گویند. برای انجام تمام امور مربوط به این کار، می توانید با دریافت خدمات مشاوره در مورد استرداد جهیزیه، از موسسه حقوقی عدل دانو، با خیال آسوده پیگیری استرداد جهیزیه خود را دنبال کنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کاربردی و مهمی را با شما در میان بگذاریم و خدمات موسسه حقوقی عدل دانو را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

جهیزیه چیست؟

طبق قانون، جهیزیه که شامل اقلام و لوازمی است که خانواده عروس تهیه و خریداری کرده‌اند، قابل پس گرفتن و استرداد هست و حق زن محسوب می‌شود. البته، ذکر این نکته خالی ‌از لطف نیست که در برخی از مناطق کشورمان، برخی از لوازم و اسباب لازم برای شروع زندگی توسط هر دو خانواده زوجین تهیه و خریداری می‌شوند. اکثراً این خریدهای مشترکی که با همکاری هر دو خانواده انجام می‌شود نیز در سیاهه ذکر شده و لیست می‌شوند. در این موارد، زن نمی‌تواند برای لوازم و اقلامی که با همکاری طرفین و خانواده شوهر تهیه و خریداری شده است، دادخواست استرداد به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف، با توجه به مبلغ آن، ارائه کند. نکته مهم دیگری که ذکر آن اهمیت دارد این موضوع است که، اگر در طول زندگی مشترک بین زن و مرد اقلام و لوازم جدیدی خریداری شود، این لوازم به‌عنوان جهیزیه، مورد قبول دادگاه واقع نخواهد شد و زن  نمی‌تواند دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف، در مورد این لوازم، ارائه دهد.

سیاهه به چه معناست؟

سیاهه، لیستی است که خانواده عروس آن را از اموال و اسباب جهیزیه تهیه می‌کنند و با نگارش لیست اقلام موجود در جهیزیه به‌ نوعی سند جهیزیه را ایجاد می‌کنند. سیاهه، به امضای شوهر و چند شاهد دیگر می‌رسد و نمایانگر این موضوع است که زن اموال و اسباب زندگی که توسط خانواده‌اش تهیه و خریداری شده است را همراه خود به خانه شوهر می‌برد. محتویات درون سیاهه، شامل قیمت لوازم خریداری شده و مدل و ویژگی‌های لوازم خریداری شده برای هر یک از اقلام است. استرداد جهیزیه، معمولاً به‌راحتی قابل انجام و پیگیری است. زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف ، و ارائه دادخواست استرداد جهیزیه به نهادهای مذکور، روند استرداد جهیزیه را شروع کرده و پیگیری آن را طبق قوانین ادامه دهد. که در ادامه با این روند آشنایی بیشتری پیدا می کنیم. توجه داشته باشید که اگر قیمت اقلام جهیزیه بالای 20 میلیون تومان باشد، باید به دادگاه مراجعه کرد؛ و اگر 20 میلیون یا کمتر باشد، باید به شورای حل اختلاف رفت.

سیاهه به چه معناست؟

هزینه استرداد جهیزیه چقدر است؟

گفته شد؛ از لحاظ قانونی مالکیت لوازم و اسباب جهیزیه ، به عروس تعلق دارد. با این تفاسیر، می توان درک کرد که جهیزیه در دست شوهر و در آن منزل امانت است. بعد از گذراندن فرآیندهای قانونی طلاق زوجین و درخواست استرداد جهیزیه، مرد باید جهیزیه را که به نوعی امانت در دست او بوده است، در کمال صحت و سلامت به صاحب اصلی اش که عروس هست برگرداند و در ازای انجام این وظیفه رسید دریافت کند. البته توجه داشته باشید که هزینه های مربوط به اجرای استرداد جهیزیه شامل جمع آوری اسباب و لوازم ، بسته بندی، حمل و نقل و جابه جایی آن ها برعهده زوجه می باشد.

بد نیست بدانید که هزینه دادرسی مطابق بهای خواسته ای که شما در دادخواست درج می کنید محاسبه می شود. اگر بهای خواسته 20 میلیون تومان یا کمتر باشد، هزینه دادرسی دو و نیم درصد آن است و اگر بیش از 20 میلیون تومان باشد، سه و نیم درصد آن است برای انجام تمام امور مربوط به استرداد جهیزیه می توانید از خدمات مشاوره استرداد جهیزیه استفاده کنید.

مدت‌ زمان اجرای استرداد جهیزیه چقدر است؟

احتمالاً، نگرانی‌های زیادی بابت اجرای دادخواست استرداد جهیزیه‌ای که به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف ارائه کرده‌اید دارید و نگران فرآیندهای قانونی و زمان بر بودن آن موارد هستید. لازم است بدانید که استرداد جهیزیه هزینه زیادی ندارد و فرآیند اجرای استرداد جهیزیه هم سریع است و هم نسبتاً ساده. زن در صورت اقدام می‌تواند با ارائه دادخواست استرداد جهیزیه به دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف و ارائه سیاهه جهیزیه در صورت دسترسی و وجود آن، اقدام به پس گرفتن جهیزیه کند. کل فرآیند استرداد جهیزیه از زمانی که شروع به اقدام می‌کنید تا زمانی که فرآیند اجرایی‌ شدن آن شروع می‌شود، بین یک تا سه ماه زمان خواهد برد.

نحوه اجرای حکم استرداد جهیزیه چگونه است؟

ماهیت وجود دادخواست استرداد جهیزیه، معمولا مربوط به زمانی است که زوجین تمایلی به ادامه زندگی مشترک خود ندارند و در حال پیگیری فرآیند طلاق و جدایی هستند. همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادیم، در این صورت زن می‌تواند با ارائه دادخواست استرداد جهیزیه، تمام لوازم و جهیزیه خود را از شوهر پس بگیرد. در برخی موقعیت‌ها و بین برخی از زوجین، ممکن است که شوهر برای استرداد جهیزیه اقدام کند؛ که در این صورت فرآیند راحت‌تر و سریع‌تر جلو خواهد رفت. البته، اگر زن تمایلی به استرداد جهیزیه نداشته باشد دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف می‌تواند با صدور حکمی جهیزیه را به فردی امین بسپارد. در طلاق‌های توافقی که زوجین با رضایت هم از یکدیگر جدا می‌شوند؛ فرآیند استرداد جهیزیه راحت‌تر و سریع‌تر از موارد قبلی پیش خواهد رفت و اصولاً مشکلی به میان نخواهد آمد. البته در نظر داشته باشید که شرایط تمام این موارد برای هر زوج، برای هر مورد و هر پرونده‌ای، ممکن است متفاوت باشد.

تنظیم اظهار نامه برای استرداد جهیزیه

دانستید که زن مالک تمامی جهیزیه ای است که با خود در زمان ازدواج به منزل همسر خود آورده است. زن می تواند قبل از اینکه از طریق دادگاه دادخواست استرداد جهیزیه را دهد، اظهارنامه ای رسمی را تهیه کرده و قبل از پیگیری کارها به وسیله دادگاه، از همسر سابق خود درخواست کند تا جهیزیه را پس دهد. تنظیم نمونه اظهار نامه جهیزیه کار چندان دشواری نیست؛ اما باید اصول و قواعد نگارش آن را رعایت کرد. در ادامه نمونه ای از اظهارنامه استرداد جهیزیه را که کارشناسان مجموعه حقوقی عدل دانو تهیه کرده اند، برایتان خواهیم آورد.

نمونه ای از اظهار نامه استرداد جهیزیه:

با سلام

جنابعالی به استناد عقدنامه شماره ………. تنظیم شده در دفترخانه ازدواج به شماره ……. و به نشانی …………… همسر قانونی و شرعی اینجانب بوده اید.

به استناد مدارک و شواهد موجود، جهیزیه ای که لیست کامل به همراه قیمت آن به تایید و امضای شما و خانواده تان رسیده است و به پیوست این اظهارنامه ارائه شده است، در اختیار جنابعالی قرار دارد. اکنون با عنایت به دادخواست طلاقی که از سوی حضرتعالی ارائه شده است/ پذیرش دادخواست طلاق توافقی از سوی شعبه ………. مجتمع …………..، تقاضا دارم در مدت ………. روز از تاریخ رویت این اظهار نامه نسبت به استرداد جهیزیه اینجانب اقدام نمایید. در غیر این صورت؛ مراتب استرداد جهیزیه از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

بررسی خدمات مشاوره استرداد جهیزیه با عدل دانو

روند اجرای استرداد جهیزیه معمولا به آسانی قابل انجام و پیگیری است. با این حال اقدام به پیگیری موضوعات قضایی همیشه با چالش های خاص خود رو به رو است. از طرفی، کوچکترین عملکرد اشتباه در زمینه استرداد جهیزیه می تواند منجر به بروز مشکلات بزرگی شود. مشکلاتی که با هدر رفت زمان و هدر رفتن منابع مالی همراه خواهد بود. با توجه به چالش های پیش رو در این زمینه، بهترین راهکار برای رهایی از مشکلات حقوقی و قضایی ناشی از اشتباهات معمول در پیگیری روند دادخواست استرداد جهیزیه از طریق دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف، استفاده از خدمات مشاوره گروه حقوقی عدل دانو در مورد استرداد جهیزیه است. ارائه خدمات مشاوره حقوقی عدل دانو توسط وکلای مجرب با تحصیلات آکادمیک و تجربیات بالا به شما عزیزان ارائه می شود. با استفاده و بهره گیری از این خدمات، تمام احتمالات منفی و ریسک های مربوط به استرداد جهیزیه را از بین برده و با خیال راحت روند موفقیت دادخواست استرداد جهیزیه خود را پیگیری کنید.

بررسی خدمات مشاوره استرداد جهیزیه با عدل دانو

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.