تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

طلاق

زندگی با چالش‌های گوناگونی مواجه است، گاهی شاد، گاهی غمگین، گاهی شیرین و گاهی تلخ است. ازدواج، یکی از شیرین ترین لحظات زندگی است. اما ازدواجی دوام می‌آورد که از روی آگاهی انجام شده باشد. طلاق، یکی از تصمیم‌های رایجی است که امروزه در دادگاه‌ها راه پیدا کرده است. طلاق در لغت به معنای آزاد شدن و رها شدن است. این کار، گاهی می‌تواند بدترین و گاهی بهترین تصمیم از طرف زوجین باشد. این مسئله امروزه به شیوه‌های مختلفی مطرح می‌شود. در این مطلب از مجموعه حقوقی عدل دانو، قصد داریم در این خصوص با شما صحبت کنیم تا با موضوع طلاق بیشتر آشنا شوید.

طلاق

آشنایی با موضوع طلاق

طلاق، یکی از تصمیماتی است که مرد و زن برای رابطه و زندگی خود می‌گیرند. آن‌ها با این روش به زندگی ای که شروع کرده‌اند، پایان می‌دهند. ازدواجی که با ناسازگاری ادامه پیدا می‌کند، در نهایت سبب طلاق می‌شود. با توجه به این که این موضوع امروزه در کشورمان بیش از گذشته مطرح شده است، نهادی برای آن پیش بینی شده که زوجین بتوانند به صورت رسمی و شرعی به رابطه و ازدواج خود پایان دهند.

طلاق دارای انواع مختلفی است. مرد و زن، هر کدام می‌توانند درخواست جدایی را داشته باشند. طلاق، در لغت به معنای گشودن گره و رها کردن است. این کلمه عربی در فقه به عنوان یک ابزار برای اتمام رابطه به کار می‌رود. همه شما با این موضوع و دعاوی که در دادگاه‌ها از آن به وجود می‌آید، آشنا هستید. شاید در اطراف خود موارد متعددی را مشاهده کرده باشید که افراد دست به جدایی بزنند. متاسفانه در چند سال گذشته، این آمار در کشورمان به خصوص در بین جوانان افزایش پیدا کرده است. انتخاب‌های نادرست و شروع رابطه بدون شناخت کافی از یک دیگر، سبب می‌شود تا زوجین پس از مدتی زندگی کردن با یک دیگر، دچار مشکل شوند. گاهی راهی به غیر از جدایی و اتمام رابطه باقی نخواهد ماند و طلاق می‌تواند تنها راه پیش رو برای هر دو طرف باشد.

انواع طلاق

در کشور ما، اغلب مردم طلاق را حق مرد می‌دانند. این جدایی در واقع حق مرد است اما در شرایطی، زن‌ها نیز می‌توانند درخواست طلاق بدهند. اما مرد و زن می‌توانند بدون این که دعاوی چندانی را دنبال کنند، با تصمیم خود و با توافقی که میان یکدیگر حاصل می‌کنند نیز تصمیم به جدایی بگیرند. برای این که با این موضوع آشنا شوید، باید انواع طلاق را بشناسید. انواع طلاق کدام‌اند؟ جدایی با توجه به طرف درخواست کننده به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شود. در این قسمت از گروه حقوقی عدل دانو، قصد داریم به صورت مجزا به معرفی انواع آن بر اساس طرف درخواست کننده بپردازیم.

انواع طلاق

از طرف مرد

در زمان‌های نه چندان دور، مرد برای جدایی از همسر خود، نیازی به طی کردن یک سری از تشریفات نداشت. اما امروزه برای این که مرد بتواند همسر خود را طلاق دهد و رابطه میان خود و همسرش را به اتمام برساند، باید تشریفاتی را رعایت کند. هر چند جدایی حق مرد باشد، اما باید این کار را با توجه به قانون انجام دهد. این که مرد باید یک سری از تشریفات را برای طلاق همسر خود انجام دهد، در قانون نیز ذکر شده است. با توجه به ماده 1133 قانون مدنی، می‌توان گفت مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق همسرش را بدهد.

انجام طلاق، بدون طی کردن فرآیند اصولی آن قانونی نیست. مرد برای انجام این کار باید ابتدا به دادگاه درخواست گواهی عدم امکان سازش را بدهد. در صورتی که درخواست آن تایید شد و به دادگاه اثبات شد که امکان ادامه زندگی با زن وجود ندارد، مرد می‌تواند این گواهی را بگیرد و برای طلاق آماده شود. البته نباید فراموش کنید که در این زمان، مرد باید تمامی حق و حقوق زن را به او بپردازد. این حق و حقوق عبارتند از مهریه، نفقه و امثال آن. چگونگی پرداخت این حق و حقوق را نیز دادگاه با توجه به شرایطی مشخص می‌کند و مرد موظف به پرداخت آن‌ها است.

از طرف مرد

از طرف زن

گفتیم که زن نیز می‌تواند با داشتن شرایطی، درخواست طلاق را بدهد. شاید حق طلاق، مربوط به مرد باشد و این مرد است که انجام این کار و جدایی را مشخص می‌کند؛ اما زن نیز می‌تواند با داشتن شرایطی، درخواست طلاق بدهد. جدایی از طرف زن، به دو شیوه امکان دارد. انجام این عمل از طرف زن یا با داشتن حق طلاق امکان پذیر می‌شود و یا با داشتن عسر و حرج یا شرایط دیگر. برای این که با راه‌های انجام این کار از سمت زن آشنا شوید، باید به ادامه مطلب خوب توجه کنید. کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو، در ادامه به معرفی انواع طلاق از طرف زن خواهند پرداخت.

جدایی با داشتن حق طلاق، یکی از رایج ترین و بهترین راه‌هایی است که زن می‌تواند درخواست جدایی را بدهد. زمانی که مرد به همسر خود حق طلاق بدهد، زن می‌تواند از این حق استفاده کند و برای جدایی از همسر خود به دادگاه مراجعه کند. شاید گمان کنید که با این تفاسیر، زن هر زمانی که بخواهد می‌تواند از همسر خود جدا شود و رابطه میان خودشان را پایان دهد و این زن است که تصمیم گیرنده همه چیز است. اما باید بگوییم که این گونه نیست و زن نمی‌تواند تا مرحله آخر را با تصمیم و خواست خود پیش برود. زن باید برای جدایی از همسر خود، تشریفات لازم را سپری کند و در صورت موفقیت به رابطه میان خودشان پایان دهد. اما گفتیم که طلاق با داشتن عسر و حرج یا شرایط این چنینی نیز از طرف زن امکان پذیر است. شاید برایتان سوال باشد که این شرایط به چه صورت است؟ زن با این راه و با داشتن شرایطی همچون غایب بودن همسر به مدت 4 سال، عدم پرداخت نفقه از سمت همسر و موارد عسر و حرج می‌تواند درخواست طلاق را داشته باشد.

از طرف زن

طلاق توافقی

در این مطلب، باید با انواع طلاق آشنا شوید. یکی دیگر از راه‌های جدایی زوجین، دادن درخواست طلاق توافقی است. زوجین می‌توانند با حضور در دادگاه، تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش را بدهند و با طی کردن تشریفاتی از یکدیگر جدا شوند. شاید برخی گمان کنند که انجام این طلاق نیازی به طی کردن تشریفات نداشته باشد، اما باید بگوییم که لازم است برای طلاق توافقی نیز شرایط و تشریفاتی را طی کنید.

طلاق توافقی، تصمیمی است که زوجین با توجه به گفت و گو و توافق با یکدیگر می‌گیرند و اقدام به جدایی می‌کنند. معمولا انجام این روش برای جدایی ساده تر از دو روش قبلی است. اگر زوجین به هر دلیلی تصمیم به جدایی دارند، بهتر است از طریق طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند. با صدور گواهی عدم امکان سازش، زوجین می‌توانند به دنبال طی کردن سایر مراحل جدایی از هم باشند.

طلاق توافقی

منظور از عده چیست؟

شاید یکی از موضوعاتی که باید در مورد بحث طلاق آن را بشناسید و در مورد آن اطلاعات لازم را به دست آورید، مفهوم عده است. عده چیست و چه مفهومی از این کلمه برداشت می‌کنید؟ طلاق، آثار و پیامدهایی را دارد. زن، زمانی می‌تواند پس از جدایی، دوباره اقدام به ازدواج کند که عده لازمه را سپری و رعایت کرده باشد. زمانی که زنی اقدام به جدایی از همسر خود کرده است، نمی‌تواند تا مدتی پس از اجرای صیغه طلاق، اقدام به ازدواج کند و باید زمانی را صبر کند و سپس با مرد دیگری ازدواج کند. این مسئله در خصوص فوت شوهر نیز صدق می‌کند؛ زن نه تنها بعد از جدایی، بلکه بعد از فوت همسر خود نیز باید عده لازم را نگه دارد.

عدم اجرای آن چه حکمی خواهد داشت؟ در صورتی که زن نسبت به این مسئله بی توجه باشد، و اقدام به ازدواج مجدد کند، عقد نکاح او باطل خواهد بود و در صورتی که از این موضوع آگاهی داشته باشد و با این حال نیز اقدام به برقراری رابطه جنسی کند، رابطه او شکل و حکم زنا را خواهد داشت. در خصوص موضوع طلاق نیز باید با این موضوع آشنا می شدید و می‌دانستید که اثرات بعد از طلاق چه مواردی هستند و عدم توجه به آن‌ها چه حکمی را دارد.

وکیل طلاق

اخذ رای طلاق، فرآیند پیچیده‌ای را دنبال می‌کند. امروزه تعداد متقاضیان برای جدایی به صورت چشم گیری افزایش پیدا کرده است. هر کسی نمی‌تواند در دادگاه پیروز شود. اخذ رای طلاق و پیروزی در این پرونده باید توسط فردی انجام شود که آگاه به قوانین مربوطه در این زمینه است. وکیل طلاق، یکی از بهترین کسانی است که می‌تواند شما را در این پرونده به اهدافتان برساند. وکیل، می‌تواند در پرونده‌های مختلف با عنوان وکیل خانواده فعالیت کند و برای گرفتن حق و حقوقی همچون مهریه و نفقه به شما کمک کند. اما باید سعی کنید این وکیل را با توجه به شاخصه‌هایی انتخاب کنید.

به نظر شما یک وکیل طلاق باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ برای این که یک وکیل طلاق خوب را برای حل مسائل و دعاوی خود به کار بگیرید باید به علم، تجربه و سابقه او توجه کنید. وکیلی که در این زمینه‌ها شاخصه‌های لازم را داشته باشد، می‌تواند در دعاوی خانوادگی و طلاق به شما کمک کند. یک وکیل خوب، وکیلی است که مراحل دادرسی و مسائل حقوقی را به خوبی بشناسد و اشراف کاملی بر قوانین و مراحل آن داشته باشد. علاوه بر این شاخصه‌ها، وکیل طلاق باید صادق و قابل اعتماد باشد. سعی کنید در زمان انتخاب وکیل برای پرونده‌ های خود، به این شاخصه‌ها توجه کنید. اما چگونه می‌توان بهترین وکیل را پیدا کرد؟

وکیل طلاق

وکیل طلاق گروه حقوقی عدل دانو

برای این که از بهترین وکیل طلاق کمک بگیرید، می‌توانید روی کمک یکی از معتبرترین مجموعه‌های حقوقی کشور یعنی مجموعه حقوقی عدل دانو، حساب کنید. وکلایی که در گروه حقوقی عدل دانو فعالیت می‌کنند، جزء با تجربه ترین وکلای خانواده کشور هستند. شما می‌توانید برای داشتن یک وکیل طلاق و کمک گرفتن از او از وکلای ما استفاده کنید.

در مجموعه حقوقی عدل دانو، وکلای ما می‌توانند به چندین طریق به شما کمک کنند. تعقیب و پیگیری دقیق مراحل دادرسی پرونده، حضور به موقع در جلسات دادرسی، جمع آوری و تحقیق در خصوص پرونده و ارائه دفاعیات کامل از موکل و ارائه مشاوره حقوقی خانواده، از مهم ترین وظایف وکیل طلاق است که برای وکلای ما شرح داده شده است. شما می‌توانید برای دعاوی خانوادگی خود و مسائل طلاق از وکلای ما کمک بگیرید. وکلای گروه حقوقی عدل دانو، می‌توانند به شما در این زمینه کمک‌های زیادی کنند و پرونده را به سمت پیروزی شما ببرند.

نتیجه گیری

طلاق یکی از مهم ترین موضوعات و مباحثی است که امروزه در جامعه ما بیش از گذشته مطرح شده است. جدایی و پایان رابطه زناشویی، می‌تواند اثرات بدی بر پیکره جامعه و به خصوص فرزندانی که از این رابطه به وجود می‌آیند، داشته باشد. سعی کنید پیش از ازدواج، با آگاهی و تحقیقات کامل و مشورت گرفتن از افراد با تجربه تصمیم گیری کنید. جدایی، ناخوشایند خواهد بود؛ اما اگر به هر دلیلی ناچار به انجام آن شدید، بهتر است از یک وکیل طلاق کمک بگیرید.

هیچ کس مانند وکیل، نمی‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. وکیل طلاق، با تسلطی که بر قوانین و مراحل پشت سر گذاشتن آن دارد، می‌تواند شما را در این پرونده کمک کند تا بتوانید به هدف خود برسید و تمامی حق و حقوق خود را نیز دریافت کنید. برای این کار، می‌توانید از وکلای موسسه حقوقی عدل دانو کمک بگیرید. وکلای ما به صورت شبانه روزی آماده کمک به شما عزیزان هستند.

5/5 - (1 امتیاز)