تهران - خیابان صابونچی - نبش خرمشهر - پلاک 109 - واحد ۱

مهریه

یکی از مهم ‌ترین موضوعاتی که شاید بتوان آن را پرتکرارترین و شایع ‌ترین پرونده در دادگاه‌ها نام گذاری کرد، مهریه است. مهریه، در واقع مالی است که قابلیت تملک دارد. مرد متعهد است که آن را پرداخت کند؛ چه مبلغ آن درعقد نکاح ذکر شده باشد و چه ذکر نشده باشد. به موجب این حق، مهریه به مالکیت زن در می‌آید و می‌تواند آن را تصرف کند. زن، می‌تواند هر زمانی که بخواهد، طلب حق و حقوق خود را کند. از آن جایی که این موضوع، یکی از داغ‌ ترین موضوعات حقوقی کشورمان است، باید با آن و راه‌های درخواستش آشنا شوید. در صورت نیاز به وکیل مهریه نیز، می‌توانید از وکیل خانواده گروه حقوقی عدل دانو راهنمایی و کمک دریافت کنید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مهریه عندالمطالبه است، یعنی چه؟

یکی از مهم ‌ترین عبارت‌هایی که در خصوص مهریه با آن مواجه خواهید شد، “مهریه عندالمطالبه است” می‌باشد. اکثر افرادی که به دنبال جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص این حق هستند، با این عبارت مواجه خواهند شد. مهریه عندالمطالبه، یعنی پس از خوانده شدن صیغه نکاح بین دو نفر، زوجه، مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر زمان که خواست آن را طلب کند. نکاتی در این بین وجود دارد که قابل تامل است. طبق ماده 1101 قانون مدنی، هر گاه نکاح قبل از نزدیکی فسخ شود، زن مستحق دریافت این حق نیست؛ مگر علت فسخ، عنن باشد، که زن مستحق نصف آن می‌شود. مهریه جزء حقوق مالی زن است و در صورت فوت او به وراثش می‌ رسد. در نتیجه ورثه زن پس از فوت او می‌توانند این حق را طلب کنند.

مهریه عندالمطالبه است، یعنی چه؟

قانون مهریه

مطالبه ، باید طبق قانون به خصوص آن انجام شود. هر کسی نمی‌تواند بدون آشنایی با قانون، برای درخواست آن اقدام کند. بهتر است قبل از این که به فکر مطالبه باشید، با یک وکیل مهریه صحبت کنید. وکیل، به خاطر آشنایی با قانون این موضوع، می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد. حال به ادامه مطلب توجه کنید تا توضیحاتی را که کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو در خصوص قانون مهریه برایتان ارائه کرده‌اند، ببینید.

یکی از مهم ‌ترین قوانین آن، در خصوص بازداشت همسر است. باید بگوییم که مهریه به هر میزانی که باشد قابل وصول است، اما برای بازداشت مرد، یک قانون جدید وضع شده است. اجرای محکومیت‌های مالی و بازداشت مرد تا میزان 110 سکه بهار آزادی، میسر می‌باشد. دستگیری و بازداشت مرد تا این مقدار مهریه قابل انجام است، مگر مرد اعسار خود را اثبات کند. اما اگر اثبات شود که مرد توانایی پرداخت بالا تر را نیز دارد، دستور توقیف اموال وی حتی برای بالا تر از 110 سکه نیز صادر می‌شود و اگر نپردازد برای این مقدار بالاتر هم بازداشت خواهد شد. لازم است بدانید، قانون در خصوص مهریه به شما این اجازه را می‌دهد که مرد را ممنوع ‌الخروج کنید. آشنایی با این قوانین، دست شما را برای پیروزی در پرونده باز تر خواهد کرد.

انواع مهریه

یکی از مهم ‌ترین موضوعاتی که باید در این خصوص بدانید، انواع آن است. مهر انواع و اقسامی دارد. مهرالمثل، مهرالمسمی، مهرالمتعه، مفوضه‌البضع، مفوضه‌المهر و مهر محمدی، انواع و اقسام مهریه را تشکیل می‌دهند. در این قسمت، کارشناسان ما قصد دارند هر کدام از انواع و اقسام آن را به صورت جداگانه برایتان معرفی کنند. به ادامه مطلب توجه کنید تا با انواع مهریه آشنا شوید

انواع مهریه

مفوضة البضع و مفوضة المهر

قطعا یکی از عجیب‌ ترین نام‌هایی که در خصوص انواع مهریه شنیده‌اید، مفوضه‌البضع و مفوضه‌المهر است. بسیاری از کسانی که به دنبال گرفتن مهریه خود هستند، با این دو نام آشنا نیستند. شاید برای بسیاری از شما پیش آمده باشد که عقد کرده باشید اما مهر در عقد شما ذکر نشده باشد. مفوضه‌البضع در واقع همین وضعیت عدم ذکر در عقد نامه است. زوجه‌ای که در عقد نکاح او، میزان مهریه مشخص نشده باشد، مفوضه‌البضع نام می‌گیرد.

اما حال باید معنی و مفهوم مفوضه‌المهر را بدانید. مفوضه‌المهر تا حدودی شبیه به مفوضه‌البضع است. البته یک تفاوت بین این دو وجود دارد؛ در مفوضه‌المهر، تعیین مقدار مهر بر عهده زن نیست. در این شیوه، مقدار آن به وسیله مرد یا شخص ثالث مشخص می‌شود. پس شباهت‌ها و تفاوت‌ های این دو نوع با یک دیگر را شناختید و دانستید که در مفوضه‌المهر، مهر تعیین می‌شود، اما به وسیله مرد یا شخص ثالث.

مهر محمدی

مهرالسنه یا مهر محمدی را می‌توان بهترین شیوه تعیین این حق برای همسر نام گذاری کرد. این مهر، مهری است که پیامبر (ص) برای حضرت فاطمه تعیین کرده‌اند. امروزه تعیین این مهر در نکاح جوانان زیاد به چشم نمی‌خورد. افراد کمی هستند که از این شیوه مهریه در زمان عقد استفاده می‌کنند، اما چه خوب است که مهر محمدی جایگزین سایر شیوه‌های تعیین مهریه شود.

اما مهرالسنه چه چیزی را شامل می‌شود؟ مهر محمدی عبارت است از 500 درهم نقره مسکوک. سعی کنید با انتخاب این روش برای تعیین مهریه، نزدیکان و جوانان دیگر را به انتخاب آن تشویق کنید. با انتخاب این مهریه، از تعداد دعواهای حقوقی، بسیار کاسته خواهد شد و جامعه به ثبات و آرامش بیشتری خواهد رسید. توصیه کارشناسان گروه حقوقی عدل دانو به جوانان برای تعیین مهریه، انتخاب مهر محمدی است.

منظور از مهرالمسمی و مهرالمثل و مهرالمتعه چیست؟

در معرفی انواع مهریه، نوبت به رایج‌ ترین شیوه انتخاب مهر در کشورمان رسید. مهرالمسمی را می‌توان رایج ‌ترین نوع انتخاب مهریه در کشورمان دانست. این مهریه، همان مهری است که هر دوی زوج و زوجه بر سر مقدار آن با یک دیگر توافق می‌کنند و اقدام به ذکر آن در عقد نامه می‌کنند. البته یک نکته برای این نوع مهریه وجود دارد؛ تعیین مهرالمسمی یا توسط زوجین در عقد نکاح تعیین می‌شود یا تعیین آن را بر عهده شخص ثالثی می‌گذارند. هر دو تعریف برای این شیوه از مهریه امکان پذیر است.

مهرالمثل، مهری است که در زمان عقد تعیین نمی‌شود. اما چه زمانی مهرالمثل برای زوجه تعیین می‌شود؟ اگر قبل از تراضی برای تعیین مهریه نزدیکی صورت بگیرد، زوجه مستحق مهرالمثل هست. مقدار مهرالمثل با درنظر گرفتن وضعیت خانوادگی زن و امثال او تعیین می‌شود.

حال باید در خصوص مهرالمتعه نیز شناخت داشته باشید. مهرالمتعه چیست؟ زمانی که در عقد نکاح، مهریه تعیین نشود و زوجین تصمیم بگیرند که قبل از نزدیکی طلاق بگیرند، مبلغی به عنوان مهر تعیین و به زن پرداخت می‌شود. اما این مبلغ به وضعیت مالی مرد بستگی دارد.

منظور از مهرالمسمی و مهرالمثل و مهرالمتعه چیست؟

شرایط پرداخت مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

همان طور که از اسمش پیداست، پرداخت مهر در طلاق توافقی، بستگی به توافق طرفین دارد. این طلاق، می‌تواند از نوع طلاق خلع باشد که در آن زوجه باید مقداری از مهریه خود را یا معادل آن را یا بیش از آن را بذل نماید. قوانین جدیدی در خصوص این موضوع، نحوه وصول مهریه، اجرای محکومیت مالی و بازداشت مرد وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهریه، شرایط خاص خود را دارد و باید دارای ارزش مالی باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند به عنوان مهر تعیین گردد. دومین نکته مهم در شرایط مهریه، این است که فرد در صورتی می‌تواند مال را مورد مهریه قرار دهد که خود، مالک آن باشد. اموال عمومی یا موقوفه به عنوان مهر محسوب نمی‌ شوند. در ادامه باید بدانید که لازم نیست که مهریه عین معین باشد، یعنی نوشتن سکه یا ملک تنها به عنوان مهر درست است و حتی فرد می‌تواند از مواردی چون انجام یک عمل یا حرفه آموزی یا رفتن به یک سفر زیارتی، مهریه تعیین کند.

شرایط پرداخت مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

راه های مطالبه

برای این که بتوانید مهریه خود را از همسرتان طلب کنید باید با راه‌ های گرفتن آن آشنا شوید. زوجه می‌تواند از دو طریق به مطالبه حق خود بپردازد. اولین روش از طریق مراجعه به محاکم دادگستری است. زوجه می‌تواند دادخواست مطالبه مهریه خود را به دادگاه ارائه کند.

روش دوم، از طریق اجرای ثبت است. در این روش اگر عقد نامه ازدواج، رسمی باشد، مهر از طریق اجرای ثبت قابل وصول خواهد بود. در این روش، فرد به دفترخانه‌ هایی که ازدواج در آن به ثبت رسیده است، مراجعه می‌کند و درخواست وصول مهریه خود را از دفترخانه خواستار می‌شود. اگر زوج، حاضر به پرداخت مهر نباشد، زوجه باید در این صورت تقاضای اجرای مفاد سند ازدواج را در خصوص مهریه بدهد؛ که در این صورت مال معرفی شده توسط زوجه، از طرف اجرای ثبت به نفع زوجه توقیف خواهد شد.

در صورتی که زوج، فاقد مال بوده و کارمند باشد، یک سوم از حقوقش تا پرداخت کل مهریه به نفع زوجه توقیف و به زوجه پرداخت می‌گردد. در هر صورت، زن می‌تواند با داشتن سند رسمی ازدواج خود، به دفتر ازدواج مراجعه نماید تا تقاضای گرفتن حق خود را اجرایی کند. در این صورت است که به زوج مهلت ۱۰ روزه داده خواهد شد تا طلب همسرش را پرداخت نماید. پس از به پایان رسیدن مهلت پرداخت، اگر زوج به این امر اقدام نکرد، زن می‌تواند با معرفی دارایی‌های همسر خود، از اجرای ثبت تقاضا کند تا اموال او توقیف شود. اما اگر سند ازدواج، رسمی نباشد، زن باید برای مطالبه حق خود از روش تسلیم دادخواست به دادگاه اقدام نماید.

راه های مطالبه

مشاوره مهریه

افرادی که قصد گرفتن حق خود از همسرشان دارند، باید با یک شخص عالم و حقوقدان صحبت کنند. از آن جایی که مطالبه آن فرآیند پیچیده‌ای را طی می‌کند، باید از مشاوره مهریه استفاده کنید. سپری کردن جلسات مشاوره ، می‌تواند به شما برای دریافت حق خود کمک کند. اگر به دنبال گرفتن حق خود هستید، لازم است که بدانید دریافت آن به کمک مشاوره مهریه این امکان را به شما می‌دهد که مراحل قانونی آن سریع تر و در چارچوب قانونی انجام شود. مهریه، مالی است که مرد موظف به پرداخت آن به زوجه می‌باشد. افرادی که توانایی پرداخت مهر همسر خود را ندارند، در مشاوره شرکت می‌کنند تا به چگونگی پرداخت آن آگاه شوند. برای مشاوره مهریه می‌توانید فرم مشاوره حقوقی را پر کنید.

 

اگر پرونده  شما در جریان است بهتر است به دنبال یک وکیل بگردید. وکیل مهریه، می‌تواند کمک بسیار بزرگی در دادگاه به شما برای پیروزی در پرونده بکند. وجود وکیل و راهنمایی‌های او باعث می‌شود با علم بالاتری پرونده را پیش ببرید. وکیل می‌تواند با توجه به تخصص و تسلطی که به قانون و مسائل حقوقی دارد، بهترین راهکار را پیش روی شما قرار دهد تا خیلی سریع تر فرآیند مطالبه حقوق را طی کنید. شما می‌توانید برای کمک گرفتن از بهترین وکیل مهریه، از وکلای گروه حقوقی عدل دانو استفاده کنید. موسسه حقوقی عدل دانو، با در اختیار داشتن وکیل‌های با تجربه، می‌تواند شانس پیروزی شما در دادگاه را افزایش دهد. تاکنون پرونده‌های زیادی در این خصوص توسط وکلای ما به موفقیت رسیده است.

مشاوره مهریه

اولین نفری باشید که به مطلب ما امتیاز می دهید.
سوال یا دیدگاهتان را مطرح کنید

اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد و صرفا جهت اطلاع رسانی‌های بعدی است.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.